Trumpa chce v Bílém domě vystřídat starosta New Yorku Bill de Blasio

Newyorský demokratický starosta Bill de Blasio oznámil, že se chce stát prezidentem Spojených států. Starostu, který je hlasitým kritikem republikánského prezidenta Donalda Trumpa, tak nyní čeká tvrdý souboj o prezidentskou nominaci Demokratické strany, o kterou se uchází už tři desítky kandidátů. Trump na Twitteru označil de Blasia za nejhoršího amerického starostu.

Bill de Blasio
Zdroj: ČTK / AP Autor: Mark Lennihan

„Je mi ctí oznámit kandidaturu na prezidenta Spojených států amerických, protože je konečně čas upřednostnit pracující,“ prohlásil de Blasio. Na videu, které zveřejnil na portálu YouTube, připomněl, že v New Yorku dosáhl zvýšení minimální hodinové mzdy na 15 dolarů (345 korun), náhrady mzdy v době nemoci či zajištění zdravotní péče.

Trumpovi také v klipu vyčetl tvrdou imigrační politiku a odstoupení USA od pařížské klimatické dohody.

Video, ve kterém de Blasio kandidaturu oznámil, se jmenuje Working People First (Pracující na prvním místě). Je to zjevná reakce na Trumpovo heslo America First (Amerika na prvním místě), jímž republikánský prezident vystihuje svou americkou zahraniční politiku.

„Demokrati mají další nádheru, která se k jejich skupině připojuje. Bill de Blasio z New Yorku, považovaný za nejhoršího starostu v USA,“ reagoval na Twitteru šéf Bílého domu s odkazem na početné pole demokratických prezidentských uchazečů. „Je směšný, ale když se vám líbí vysoké daně a zločinnost, pak je vaším člověkem,“ poznamenal Trump. Obyvatelé New Yorku podle něj de Blasia nesnášejí.

Osmapadesátiletý de Blasio v roce 2013 drtivě vyhrál newyorské volby, ve kterých se ziskem více než 73 procent porazil republikána s českými kořeny Joea Lhotu. Jeho vítězství se stalo symbolem rostoucí síly levicového křídla demokratů. Úřad de Blasio znovu obhájil v roce 2017, v nadcházejících volbách za dva roky se ale o třetí mandát starosty už ucházet nemůže.

De Blasia nyní čekají náročné stranické primárky, ve kterých má podle průzkumů největší naději na vítězství bývalý viceprezident Joe Biden. Až s velkým odstupem za Bidenem následují další uchazeči v čele se senátorem Berniem Sandersem či senátorkou Elizabeth Warrenovou.

Zda bude mít de Blasio dostatečnou podporu, aby do primárek zasáhl, zatím průzkumy nenaznačují. Například podle dubnové sondáže si více než tři čtvrtiny obyvatel New Yorku nemyslí, že by se měl starosta o prezidentský post ucházet.