De Blasio obhájil post starosty New Yorku. Demokraté uspěli i jinde

Demokrat Bill de Blasio bude dál starostou New Yorku. V úterních volbách obhájil svůj mandát. Podle agentury AP s převahou porazil republikánskou vyzyvatelku Nicole Malliotakisovou. Úspěchem kandidátů Demokratické strany skončily podle médií i volby guvernérů ve státech New Jersey a Virginie.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Republikáni utrpěli porážku ve Virginii, New Jersey i New Yorku

Favorizovaný levicový politik de Blasio naplnil předpovědi průzkumů a uspěl v souboji s republikánskou poslankyní místního parlamentu i několika dalšími protikandidáty. V tradičně demokratickém městě jej AP a některé americké televize označily za vítěze již půl hodiny po uzavření volebních místností.

New York bude nejférovějším městem Ameriky, vzkázal de Blasio

De Blasio voličům slíbil vyšší investice do dostupného bydlení či péče o nejmladší předškolní děti. Zároveň prohlásil, že bude nadále kritizovat protiimigrační politiku prezidenta Donalda Trumpa, bude hájit přistěhovalce a další menšiny a učiní New York „nejférovějším městem Ameriky“.

„Pokud se obrátíte proti hodnotám svého domovského města, vaše město vám to vrátí. A tak máme před sebou pár soubojů. Budeme bojovat a vyhrajeme.“

vzkázal de Blasio v projevu Trumpovi, který v New Yorku žil

Šestapadesátiletý politik se stal prvním demokratem za více než tři desetiletí, jenž dokázal obhájit křeslo newyorského starosty. „V posledních čtyřech letech jste viděli některé důležité změny, ale to ještě nebylo nic,“ naznačil cestu pro své druhé funkční období.

Jako vzkaz pro Trumpa, že ne všichni voliči sdílejí jeho ideály, interpretoval de Blasio výsledky guvernérských voleb ve dvou státech na východě USA. V New Jersey nahradí neoblíbeného republikána Chrise Christieho blízkého prezidentu Donaldu Trumpovi v úřadu demokrat Phil Murphy. Ostrý předvolební souboj ve státě Virginie dovedl k vítězství zástupce dosavadního guvernéra Ralph Northam.

Souboj o Christieho křeslo v New Jersey byl poměrně jednoznačný, protože Murphy v kampani úspěšně spojoval svou protikandidátku Kim Guadagnovou s érou rekordně nepopulárního guvernéra, kterému dělala zástupkyni.

Christie, který v loňské prezidentské kampani po svém neúspěchu v republikánských primárkách mohutně podporoval Donalda Trumpa, ztratil sympatie voličů v souvislosti s několika aférami včetně údajně cíleně nařízeného vytváření dopravních zácp na místním mostě.

„Dny, kdy jsme byli rozděleni, jsou pryč. Pohneme se z místa,“ prohlásil demokratický vítěz, který vyčetl Trumpovi, že nevídaně agresivní prezidentskou kampaní rozdělil společnost v jeho státě.

I ve Virginii zvítězil demokratický kandidát s přehledem, ačkoli republikán Ed Gillespie přišel v posledních týdnech s velmi agresivní kampaní, která byla po Trumpově vzoru zaměřená na imigraci a bezpečnost.