Macron narazil. Nespokojené Francouze chce uchlácholit snížením daní a zvýšením povolené rychlosti

Francouzská vláda hodlá co nejrychleji snížit daně. Reaguje tím na výsledky velké národní debaty, kterou vyhlásil prezident Emmanuel Macron. Chtěl zjistit, co Francouze nejvíc trápí, a právě na daně si stěžovali velmi často. Krok měl zajistit smír s hnutím takzvaných žlutých vest.

Video Události
video

Události: Macron se svými reformami narazil

Prezident Macron zřejmě zruší snížení maximální povolené rychlosti na státních silnicích z 90 na 80 kilometrů v hodině. Právě toto opatření stálo u zrodu hnutí žlutých vest.

Francouzi, kteří denně dojíždějí do práce automobilem, viděli ve snížení rychlosti skrytou daň. Někteří dokonce začali systematicky ničit radary a v současnosti jich po celé zemi třetina nefunguje. Nespokojenost přerostla v mohutné protesty.

Po oznámení, že vláda zvýší daň na pohonné hmoty, vzplála Champs-Elysées a demonstranti poničili i Vítězný oblouk. Prezident musel zareagovat. Nespokojenci měli na tři měsíce vyměnit bouřlivé protesty za věcné diskuse v sálech a radnicích. Během nich mohli popsat své problémy.

„V malých městech, jako je to naše, jsou místní daně a daně z nemovitosti velmi vysoké. Chceme jejich rychlé snížení,“ žádal například starosta města Autun Vincent Chauvet.

Hořící barikáda před Vítězným obloukem
Zdroj: Reuters
Autor: Philippe Wojazer

Nic se nevyřeší, tuší Francouzi

Veřejné mítinky byly často bouřlivé. Mnoho jejich účastníků nevěřilo, že se podaří ty nejožehavější problémy vyřešit, ať už jde o větší kupní sílu nebo sociální nerovnost. O jiných klíčových tématech se navíc skoro nemluvilo.

„Osobně jsem překvapen, že se v debatách, coby součást našich demokratických základů, neobjevovalo častěji slovo Evropa,“ podivuje se student Virgile Fanucci.

Pro část hnutí žlutých vest i pro řadu opozičních politiků byla debata jen zbytečná ztráta času, která dala vládě na tři měsíce záminku k tomu, aby nepřijímala žádná důležitá opatření. Ta jsou přitom podle nich potřeba okamžitě. I proto se dají o víkendu očekávat další bouřlivé protesty.