Australský kardinál Pell nepravomocně odsouzen za zneužívání dvou chlapců na šest let

Australský kardinál George Pell dostal za zneužití dvou chlapců z církevního sboru šest let vězení. Rozsudek australského soudu zatím není pravomocný. Skutků se dopustil v 90. letech v katedrále svatého Patrika v Melbourne. Sedmasedmdesátiletý Pell je nejvýše postaveným katolickým duchovním, který byl za zneužívání nezletilých odsouzen. Obvinění odmítá a proti rozsudku se odvolal.

George Pell
Zdroj: Reuters Autor: Mark Dadswell

Pellovi advokáti argumentují tím, že verdikt vychází pouze z výpovědi jedné oběti. Druhý muž, který byl podle obžaloby obětí kardinálova zneužívání, zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem. Odvoláním se soud začne zabývat 5. června, informovala BBC. Vatikán už dříve uvedl, že verdikt nebude komentovat, dokud neskončí odvolací proces.

Šokující arogance 

„Podle mého názoru se vaše chování vyznačovalo šokující arogancí,“ prohlásil předsedající soudce australského státu Victoria Peter Kidd při více než hodinovém čtení rozsudku. Z verdiktu mimo jiné vyplývá, že Pell má ve vězení, kam nastoupil minulý měsíc, zůstat nejméně tři roky a osm měsíců, než bude moci požádat o podmínečné propuštění. Jako sexuální delikvent bude registrován po zbytek života.

Pellovi hrozilo až 50 let vězení. Soudce Kidd se pro nižší trest rozhodl mimo jiné proto, že obžalovaný vedl „jinak bezúhonný život“. Kidd rovněž uvedl, že věří, že tato skutečnost a Pellův věk představují nulové riziko opakování trestné činnosti. Kidd zdůraznil, že kardinál byl odsouzen za skutky, z nichž byl usvědčen, a ne za hříchy katolické církve.

Soudce také připomněl, že Pell zneužil svou moc a neprojevil lítost. Kardinál u soudu nedával najevo žádné emoce. Když soudce četl rozsudek, stál tiše s rukama za zády.

Lidé čekající před budovou soudu na výši trestu pro kardinála Pella
Zdroj: Reuters/AAP Image
Autor: Daniel Pockett

Do skončení odvolacího procesu klidný nebudu, říká Pellova oběť 

Pell byl uznán vinným ze sexuálního zneužití dvou chlapců ve věku 12 a 13 let, ke skutkům došlo v 90. letech. Nyní 34letý muž, který je jednou z obětí, soudu popsal, že Pell se v roce 1996 před ním a před druhým hochem obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu.

Muž, který byl Pellem zneužit, verdikt přivítal, vyjádřil ale i neklid z toho, že rozsudek není konečný. „Vše je zastíněno nadcházejícím odvolacím procesem, do té doby nebudu klidný,“ citoval muže jeho právní zástupce. Otec druhé oběti uvedl, že je rozsudkem zklamaný, ale je rád, že Pell je ve vězení.

George Pell čelil i dalšímu obvinění ze sexuálního obtěžování nezletilých z konce 70. let. Tehdy jako mladý kněz údajně osahával chlapce ve věku mezi devíti a dvanácti roky ve veřejném bazénu ve svém rodném městě Ballarat. V tomto případu byl ale Pell soudem osvobozen pro nedostatek důkazů.

Pellův osud v rámci církve má nyní v rukou Kongregace pro nauku víry, vatikánská instituce dohlížející na dodržování katolické víry a mravů. Ta zahájila minulý měsíc vyšetřování, které může vést k propuštění Pella ze stavu duchovních. Pell by se tak stal nejvyšším duchovním a druhým kardinálem propuštěným z duchovenstva za téměř sto let. Minulý měsíc papež propustil ze stavu duchovních Američana Theodora McCarricka, obviněného rovněž ze sexuálního zneužití, který už loni rezignoval na post kardinála.