Rusko odsoudilo zaměstnance firmy Kaspersky a důstojníka FSB za velezradu

Zaměstnanec antivirové firmy Kaspersky Lab Ruslan Stojanov a důstojník tajné služby FSB Sergej Michajlov dostali v Rusku čtrnáct a dvaadvacet let vězení za velezradu. Oznámila to agentura TASS. Podle nepotvrzených informací spolupracovali s rozvědkou USA. Proces byl neveřejný a zveřejněn směl být jen verdikt, uvádějí ruská média. Rozsudek je nepravomocný.

Centrála Kaspersky Lab v Moskvě
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pavel Golovkin

Šéf operativní správy Střediska informační bezpečnosti FSB plukovník Sergej Michajlov i vedoucí pracovník společnosti Kaspersky Lab Ruslan Stojanov jsou ve vězení od ledna 2017.

Podle soudních spisů, na které se ruská agentura odvolává, byli usvědčeni z předání tajné informace zahraniční rozvědce. O jakou informaci šlo, zpráva neupřesňuje. Michajlov přišel o hodnost plukovníka a Stojanov o „zvláštní hodnost majora policie“, kde pracoval do roku 2006, uvedla agentura RIA Novosti. Oba byli současně odsouzeni k vysoké pokutě.

Do kauzy jsou údajně zapleteni ještě Michajlovův podřízený Dmitrij Dokučajev a obchodník Georgij Fomenkov. Jejich případ bude vojenský soud projednávat zvlášť.

Známá ruská softwarová společnost Kaspersky Lab je na Západě podezírána ze spolupráce s ruskými tajnými službami. Její zakladatel Jevgenij Kasperskij, absolvent školy sovětské rozvědky KGB, byl loni v lednu zařazen na sankční seznam USA. Firma koncem roku 2017 zažalovala americkou vládu kvůli tomu, že v obavách z možné špionáže zakázala používání jejích produktů v úředních počítačích.

Před užíváním antivirového softwaru Kaspersky Lab varovalo i britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) nebo izraelská tajná služba. Ruská společnost ale popírá, že by Kremlu se špionáží pomáhala. Tvrdí, že se stala obětním beránkem rostoucího napětí mezi Washingtonem a Moskvou.