USA mají strach z ruského softwaru, úřady nemají kupovat Kaspersky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý vyškrtla ruskou antivirovou společnost Kaspersky Lab ze dvou seznamů prodejců, které mohou využívat vládní agentury USA k nákupu technologických zařízení. Důvodem jsou obavy, že by Kreml tuto cestu mohl využít, kdyby chtěl proniknout do amerických počítačových sítí. Společnost namítá, že více než jednou žádala o schůzku s vládními představiteli a nabízela zodpovědět všechny otázky před Kongresem.

Tento krok je odezvou na rostoucí podezření amerických zákonodárců a zpravodajských služeb, že společnost Kaspersky Lab může být úzce napojena na ruské výzvědné služby, které jsou obviňovány z kybernetických útoků na Spojené státy.

Po důkladné úvaze byly produkty ruské společnosti vyškrtnuty ze seznamů možných dodavatelů IT služeb a digitálních fotografických zařízení, uvedla v prohlášení mluvčí vládního úřadu GSA (General Services Administration). „Prioritou GSA je zajistit integritu a bezpečnost systémů a sítí americké vlády,“ sdělila mluvčí.

Vládní agentury budou i nadále moci používat produkty firmy Kaspersky zakoupené mimo proces zadávání zakázek GSA. Antivirový software Kaspersky je populární nejen v USA, ale po celém světě. Firma patří už celá desetiletí ke světové špičce v oboru kybernetické bezpečnosti.

Nemáme vazby na žádnou vládu, brání se firma

Ve svém prohlášení ruský podnik uvedl, že od GSA ani žádného jiného amerického vládního úřadu nedostal žádnou aktualizaci svého statusu dodavatele. „Společnost Kaspersky Lab nemá žádné vazby na žádnou vládu. S kybernetickou špionáží žádné vládě na světě nikdy nepomohla a ani nepomůže,“ uvádí se v prohlášení společnosti. Ta uvedla, že se ocitla v roli pěšáka uprostřed geopolitického boje.

Vyškrtnutí ze seznamu bylo provedeno ve stejný den, kdy televize ABC News uvedla, že Trumpova administrativa zvažuje zavedení širšího zákazu, který by vládním agenturám bránil antivirový software Kapersky používat.

Výbor Senátu pro ozbrojené síly schválil v červnu návrh zákona o výdajích na obranu, který zakazuje využívat produkty Kaspersky v armádě. V květnu představitelé amerických výzvědných služeb ve slyšení před příslušným senátním výborem potvrdili, že přezkoumávají používání softwaru této firmy v Trumpově administrativě.

Zákonodárci projevili obavy, že Moskva mohla tyto produkty zneužít k útokům na americkou počítačovou síť, a poukázali zejména na zvláště citlivou záležitost ovlivnění prezidentských voleb. Rusko obvinění popírá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou

Americký prezident Donald Trump odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou, řekl to stanici Fox News. Podle médií byl s její prací nespokojený. Úřadujícím ministrem spravedlnosti se podle Trumpa stane dosavadní náměstek Todd Blanche.
19:23Aktualizovánopřed 26 mminutami

Ceny ropy prudce rostou poté, co Trump řekl, že útoky na Írán budou pokračovat

Ceny ropy ve čtvrtek prudce rostou. Reagují na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy budou dál útočit na Írán. Trump zároveň neuvedl konkrétní časový harmonogram ukončení války, což vyvolalo obavy investorů z trvalého narušení ropných dodávek. Přes den komodita dále zdražovala a americká lehká ropa WTI překonala hranici 110 dolarů za barel.
07:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Údery napříč Íránem zasáhly i klíčový most v Teheránu

Írán a jemu blízké libanonské hnutí Hizballáh v noci pokračovaly v útocích na Izrael. Údery způsobily zranění čtyř lidí včetně tří dětí, uvedl web The Times of Israel. Podle íránských médií obyvatelé islámské republiky zaznamenali exploze ve městech Ahváz, Šíráz, Isfahán, Karadž, Kermánšáh a Bandar-Abbás. Údery také podle agentury AFP silně poškodily Pasteurův ústav, významné lékařské výzkumné centrum v Teheránu.
05:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Z příjemce pomoci v globálního hráče. Ukrajina navazuje vztahy v Perském zálivu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil nedávno hned několik zemí Perského zálivu, které čelí ostřelování v důsledku izraelsko-americké války proti Íránu, a uzavřel s nimi dlouhodobé dohody o bezpečnostní spolupráci. Týkají se nejen obrany proti íránským dronům, ale také ukrajinských námořních dronů, které by mohly pomoci s odblokováním Hormuzského průlivu. Jde o první krok ke strategickým partnerstvím, která by podle analytiků mohla potenciálně výrazně posílit globální postavení Ukrajiny.
před 3 hhodinami

Nizozemsko našlo ukradenou rumunskou přilbu nevyčíslitelné hodnoty

Nizozemské úřady našly tři ze čtyř uloupených zlatých historických artefaktů, včetně přilby z Cotsofenešti, která má podle AFP a AP nevyčíslitelnou hodnotu. Spolu se dvěma nalezenými náramky ji na tiskové konferenci ukázala prokuratura. Pachatelé ukradli předměty na začátku loňského roku z muzea v Assenu, které si je zapůjčilo z Rumunska. Pro tento stát mají všechny odcizené předměty kulturní význam a zlatou přilbu Bukurešť považuje za národní poklad.
před 3 hhodinami

Šéf NATO pojede za Trumpem. Ten mluví o možném odchodu z Aliance

Generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte příští týden navštíví Spojené státy a setká se s prezidentem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na mluvčího NATO a činitele Bílého domu. Rutte do Washingtonu vyrazí krátce poté, co Trump spojencům pohrozil možností amerického odchodu z NATO kvůli jejich odmítání podpořit USA ve válce proti Íránu.
02:12Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusko bude muset snížit těžbu ropy kvůli ukrajinským útokům, píše Reuters

Rusko bude muset přikročit ke snížení těžby ropy, protože ukrajinské vzdušné útoky vyřadily z provozu velkou část kapacit pro export této suroviny, řekly agentuře Reuters zdroje z odvětví. Mimo provoz je nyní podle nich zhruba pětina ruských exportních kapacit, což odpovídá dodávkám v objemu kolem jednoho milionu barelů denně. Peníze z prodeje ropy a plynu pomáhají Moskvě vést válku proti Ukrajině.
před 6 hhodinami

Lotyšsko prodloužilo zákaz dovozu obilí z Ruska a Běloruska

Lotyšský parlament ve středu 1. dubna v závěrečném čtení schválil novely zákona o zemědělství a rozvoji venkova, které prodlužují zákaz dovozu zemědělských a krmných produktů z Ruska a Běloruska do 1. července 2027.
před 6 hhodinami
Načítání...