Důstojníci ruské tajné služby předávali informace CIA, uvedl Interfax

Dva vysoce postavení důstojníci ruské tajné služby FSB byli zatčeni a obviněni ze zrady a předávání důvěrných informací americké Ústřední zpravodajské službě CIA. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací to oznámila ruská tisková agentura Interfax. V případu podle ní jde i o skupinu ruských hackerů.

Moskevská centrála FSB
Zdroj: ČTK/ullstein-author/ullstein bild - Wodicka

„Náčelník oddělení Centra informační bezpečnosti FSB Sergej Michailov a jeho zástupce Dmitrij Dokučajev jsou obviněni z toho, že porušili přísahu a začali spolupracovat se CIA,“ řekl jeden ze zdrojů. V případu podle něj figuruje až osm lidí, z toho čtyři byli zatčeni a obviněni. Ostatní mohou vyváznout jako svědci.

Podle jiného zdroje ve vyšetřování figurují témata hackerských útoků a zrady. „Každý z podezřelých se zabýval svými věcmi: někdo rozpracovával a vykonával plány počítačových útoků, jiný spolupracoval s cizími tajnými službami. Tyto věci se odehrávaly souběžně, ale zpravidla se neprotínaly,“ objasnil. Celou skupinu spojovalo to, že její členové se vzájemně znali a že působili v oblasti informačních technologií a počítačové bezpečnosti.

Michajlov i Ruslan Stojanov, vedoucí oddělení vyšetřování počítačových zločinů u ruského výrobce antivirového softwaru Kaspersky Lab, jsou podle tisku ve vazbě už od začátku loňského prosince.

Ve vazbě je i novinář Vladimir Anikejev, který je podezřelý, že zorganizoval hackerskou skupinu Šaltaj-boltaj, jež má prý na svědomí průniky do počítačů vysoce postavených ruských hodnostářů a známých podnikatelů a údajně také byla součástí mezinárodního hackerského hnutí Anonymous.