Církev podle německého kardinála Marxe ničila záznamy o sexuálním zneužívání

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními, nebo takové svazky ani nezakládali. Na katolickém summitu o ochraně nezletilých v církvi to ve Vatikánu řekl kardinál Reinhard Marx. Uvedl také, že oběti zneužívání byly umlčovány a že církev nedodržovala postupy pro stíhání aktérů těchto činů.

„Svazky, které mohly zdokumentovat ty hrůzné činy a pojmenovat viníky, byly zničeny, nebo dokonce nebyly ani vytvořeny,“ uvedl v projevu ve Vatikánu Marx. Německý kardinál a předseda německé biskupské konference se v pátek také setkal se šestnácti lidmi, kteří byli v minulosti oběťmi sexuálního zneužívání duchovními. O schůzce posléze informoval papeže, uvedl server Vatican News.

O případech zneužívání mladistvých představiteli církve se v posledních letech hovoří v řadě zemí. Také v Německu bylo podle studie zveřejněné loni v září zaznamenáno za léta 1946 až 2014 celkem 3677 případů sexuálních zneužití nezletilých 1670 duchovními.

Papež František na církevním summitu ve Vatikánu
Zdroj: Reuters

Na vrcholné schůzce zhruba 190 vysokých katolických hodnostářů, která za předsednictví papeže Františka začala ve Vatikánu ve čtvrtek a potrvá do neděle, v sobotu vystoupila i jedna africká jeptiška. Nigerijská řádová sestra Veronica, která v minulosti pracovala v Africe, Evropě i Spojených státech, obvinila římskokatolické biskupy z pokrytectví a z mnoha chyb v reakci na sexuální skandály.

Řádová sestra Veronica se obrátila i na papeže Františka, který seděl nedaleko ní. Řekla mu, že ho obdivuje za to, že se omluvil a začal jednat. Připomněla kauzu chilského biskupa Juana Barrose, který čelil podezření, že sexuální zneužívání v minulosti kryl. Papež biskupa původně hájil.

Sestra Veronica také uvedla, jak ji šokoval oscarový film z roku 2015 Spotlight, který odhalil zneužívání a krytí těchto činů církevními představiteli v USA.

Podle předsedy České biskupské konference (ČBK) kardinála Dominika Duky, který se summitu účastní, se na schůzce probíraly i případy nepravdivých obvinění. „Falešná svědectví mohou obviněnému knězi připravit ‚očistec na zemi‘,“ řekl Duka v rozhovoru, který zveřejnil server České biskupské konference. Dodal, že v Česku bylo v letech svobody odsouzeno deset katolických duchovních. Donedávna se udávalo 11. Tento měsíc soud v Jeseníku zprostil viny bývalého kněze kvůli nevěrohodné výpovědi.

Duka připomněl, že některé biskupské konference už za dvou předchozích papežů schválily směrnice s pokyny, jak zneužívání předcházet a jak postupovat při podezření na takový čin. ČBK takovou směrnici schválila v roce 2015.

Na konferenci ve Vatikánu promluvilo už ve čtvrtek z videonahrávek i několik obětí zneužívání. V neděli dopoledne schůzku zakončí mše, po níž pronese závěrečné slovo papež František. Vedení summitu by mělo vypracovat závěrečný text, který má sloužit jako obecné vodítko pro jednotlivé biskupské konference, jak postupovat, aby se případy zneužívání a krytí takových činů už neopakovaly. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pálení izraelských vlajek, rakve pro generály USA. Írán oslavuje výročí revoluce

Přesně před 47 lety skončila v Íránu islámská revoluce. U této příležitosti se konají masivní oslavy a demonstrace podporované tamním teokratickým režimem. Výročí přichází několik týdnů po brutálním potlačení celostátních protestů, při kterých bylo zabito na sedm tisíc lidí.
před 2 mminutami

Starmer odpovídal v parlamentu. Rezignaci kvůli kauze Mandelsona odmítá

Britský premiér Keir Starmer odpovídal na otázky v parlamentu. V posledních dnech opakovaně odmítl výzvy k rezignaci, kterým čelí v souvislosti s vazbami bývalého britského velvyslance ve Spojených státech Petera Mandelsona na amerického sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Starmer navíc plánuje vstoupit do dalších voleb v čele Labouristické strany. Podporu mu po pondělní schůzce podle britských médií vyjádřila velká část zákonodárců.
před 1 hhodinou

Americké úřady odmítly posoudit mRNA vakcínu proti chřipce

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) odmítl posoudit žádost farmaceutické společnosti Moderna o schválení její nové vakcíny proti chřipce. Píší o tom agentury s odvoláním na úterní oznámení společnosti.
před 1 hhodinou

Rusové zabili tři batolata a jejich otce u Charkova, těhotnou matku zranili

Úder ruského dronu na rodinný dům ve východoukrajinské Charkovské oblasti zabil v noci na středu jednoho muže a tři batolata. Uvedl to šéf tamní oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov, který už předtím informoval o požáru domu po dronovém útoku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později potvrdil, že oběťmi jsou otec a jeho tři děti. Naopak ukrajinské bezpilotní stroje zasáhly podle médií rafinerii ve Volgogradu.
09:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na západě Kanady zabila útočnice devět lidí a sebe

Devět lidí zahynulo a desítky dalších utrpěly zranění poté, co žena začala střílet na střední škole a v její blízkosti v odlehlé podhorské obci v provincii Britská Kolumbie na západě Kanady. Útočnice zřejmě poté zabila i sebe. Informovaly o tom v noci na středu tiskové agentury s odkazem na policii. Kanadský premiér Mark Carney uvedl, že je událostí otřesen, a odložil cestu na Mnichovskou bezpečnostní konferenci.
03:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Meta a Google úmyslně fungují jako drogy nebo kasina, tvrdí žaloba

Společnosti Meta a Google v přelomovém soudním procesu v Los Angeles čelí obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Žalující strana chce, aby Meta, která vlastní sítě Instagram, Facebook a WhatsApp a Google, vlastník videoplatformy YouTube, převzaly odpovědnost za újmu způsobenou dětem v důsledku používání těchto sítí.
před 3 hhodinami

Stan v bytě a dvě vrstvy oblečení. V Kyjevě řada lidí topí jen pár hodin denně

Celá domácnost v jediné vytopené místnosti. Takovou denní realitu zažívají tisíce obyvatel Kyjeva. V něm zůstává po masivním ruském útočení na energetickou infrastrukturu dál přes 1400 výškových budov bez tepla. A podle úřadů se situace zřejmě do konce zimní sezony nezmění. Rusové navíc pokračují v ostřelování ukrajinských měst.
před 8 hhodinami

Každý ví, co Epstein dělá, řekl Trump roku 2006 dle dokumentu FBI šéfovi policie

Bývalý policejní šéf na Floridě sdělil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), že mu Donald Trump v roce 2006 po telefonu řekl, že o chování Jeffreyho Epsteina všichni vědí. O dokumentu FBI, který je součástí milionů stran nově odtajněných spisů zesnulého sexuálního delikventa, informovaly v noci na středu agentura Reuters či server stanice BBC. Podle nich vyvolá další vážné otázky ohledně tvrzení současného prezidenta USA, že o Epsteinových zločinech tehdy nic nevěděl.
před 11 hhodinami
Načítání...