Studie odhalila tisíce zneužitých dětí v německé katolické církvi, papež svolává summit

Katoličtí duchovní sexuálně zneužili v letech 1946 až 2014 v Německu 3677 nezletilých, především chlapců. Podle zprávy časopisu Der Spiegel a listu Die Zeit to vyplývá z obsáhlé studie, kterou si nechala zpracovat Německá biskupská konference (DBK). Zneužívání se podle ní dopustilo 1670 katolických kněží, jáhnů a členů mnišských řádů. Papež František svolává předsedy biskupských konferencí po celém světě k účasti na únorové vrcholné schůzce ve Vatikánu, která má být věnována prevenci pohlavního zneužívání duchovními a ochraně dětí.

Katolická církev
Zdroj: ČTK/Tetra Images

Autoři studie z univerzit v Mannheimu, Heidelbergu a Giessenu vyhodnotili dokumenty z 27 německých diecézí, které se týkaly 38 tisíc zaměstnanců katolické církve. Odhady počtu obětí zneužívání i jeho pachatelů se podle nich drží při spodní hranici, a čísla tak mohou být ve skutečnosti ještě mnohem vyšší. Odhadovaný počet pachatelů představuje podle Spiegelu 4,4 procenta činných duchovních.

Více než polovině všech obětí bylo v okamžiku zneužití méně než třináct let. Zhruba v každém šestém případě došlo k určité formě znásilnění. Téměř tisícovka zneužitých chlapců byli ministranti.

Na polovinu všech případů by se nepřišlo, kdyby oběť nepožádala o odškodnění, uvedli autoři studie, podle nichž osobní spisy jednotlivých duchovních informace o obvinění ze sexuálního obtěžování často vůbec neobsahují. Řada osobních spisů byla podle studie také dodatečně zfalšována či zničena. Právě z toho autoři usuzují, že skutečný počet zneužívajících i zneužitých je mnohem vyšší.

Autoři studie naznačují, že zneužívání pokračuje

Autoři výzkumu navíc neměli přístup k originálům dokumentů a museli se spoléhat na archivní a rešeršní práci zaměstnanců samotné katolické církve. „Není důvod se domnívat, že by se v případě zneužívání nezletilých duchovními katolické církve jednalo o tematiku uzavřenou v minulosti a překonanou,“ píší autoři studie, a podle časopisu Spiegel tak naznačují, že katoličtí duchovní nezletilé nadále zneužívají.

Nápadně často byli pachatelé sexuálního zneužívání přeloženi na jiné místo, aniž by obce, ve kterých se ocitli, byly o jejich činech informovány, uvádí dále studie. Jen třetina pachatelů se musela podrobit církevněprávnímu procesu, na jehož konci ale byly minimální, pokud vůbec nějaké, sankce.

Na otázku, co je příčinou zneužívání v řadách katolická církve, studie přímo neodpovídá. Píše se v ní ale například to, že je třeba hovořit o tom, zda není povinnost celibátu „možným rizikovým faktorem“.

Biskupská konference: Je to skličující a ostudné

Studii chce biskupská konference, která její zpracování zadala před pěti lety, představit oficiálně 25. září na shromáždění ve Fuldě. Na články německých periodik však už reagovala.

Trevírský biskup Stephan Ackermann, který má v biskupské konferenci na starost tuto problematiku, prohlásil, že církev si je vědoma rozsahu zneužívání. „Je to pro nás skličující a ostudné,“ řekl Ackermann. Předčasné zveřejnění studie však označil za politováníhodné, zvláště když se dosud s celou studií ještě neseznámili ani členové biskupské konference.

Série skandálů kolem sexuálního násilí na nejrůznějších katolických školách a internátech, k němuž údajně docházelo především v 70. a 80. letech minulého století, otřásala Německem v roce 2010. Najevo vyšlo například i zneužívání v proslulém dětském pěveckém sboru Řezenští chrámoví vrabci (Regensburger Domspatzen).

Skandály týkající se sexuálního zneužívání a zatajování tohoto problému mezi duchovními po celém světě otřásají katolickou církví již nějakou dobu. Podobná obvinění se objevila i v Nizozemsku, Rakousku, Švýcarsku, Irsku, USA či Austrálii.

Papež svolává kvůli zneužívání dětí summit

Vatikánští poradci ve středu také oznámili, že papež František svolává k tomuto problému předsedy biskupských konferencí po celém světě k účasti na únorové vrcholné schůzce ve Vatikánu. Věnována má být prevenci pohlavního zneužívání duchovními a ochraně dětí. Schůzka plánovaná na 21.–24. února bude podle všeho první s tímto zaměřením.

Skandál se citlivě dotkl i samého papeže, vůči němuž padla obvinění, že proti vážnému neduhu v duchovenstvu aktivně nezakročil. Bývalý papežský velvyslanec ve Washingtonu Carlo Maria Vigano na konci srpna tvrdil, že František už v roce 2013 věděl o podezřeních ze sexuálního zneužívání vznesených vůči bývalému americkému kardinálovi Theodoru McCarrickovi. Vigano v této souvislosti vyzval hlavu římskokatolické církve k odstoupení.