Mayová odsoudila hlasy volající po dalším referendu o brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová odsoudila hlasy volající po dalším referendu o setrvání země v Evropské unii. Reagovala tak na slova bývalého předsedy vlády Tonyho Blaira, podle nějž by poslanci mohli druhé hlasování podpořit v případě, že „žádná z dalších možností nebude fungovat“.

Theresa Mayová
Zdroj: Reuters Autor: Henry Nicholls

Mayová podle serveru BBC označila Blairův komentář za „urážku úřadu, který kdysi zastával, a lidu, kterému sloužil“. Zdůraznila zároveň, že poslanci se nemohou vzdát své odpovědnosti za dokončení brexitu tím, že uspořádají nové hlasování.

Kabinet Mayové tento týden v očekávání fiaska na poslední chvíli odložil hlasování Dolní sněmovny o brexitové dohodě. Mayová v této souvislosti uznala, že dokument by skeptickým parlamentem neprošel.

Hlavním sporným bodem je takzvaná irská pojistka, jejímž smyslem je zachování hladkého celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Její kritici tvrdí, že by toto záložní řešení připoutalo Británii k EU na neomezeně dlouhou dobu.

Podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho bude muset Británie zřejmě brexit odložit, pokud má být vyjednán „zcela nový“ návrh podoby jejího odchodu z EU. Nebo „pro tuto chvíli“ zrušit oznámení o odchodu, pokud chce předložit zcela nový brexitový návrh, upozornil Coveney.

Možnost nového referenda je na stole

Podle některých britských médií brexitovou dohodu považuje většina britské vlády za mrtvou a otevřeně diskutují o dalších možnostech, včetně nového referenda.

Šéf úřadu britské vlády a de facto zástupce premiérky David Lidington se tento týden podle BBC sešel se zhruba desítkou zástupců opoziční labouristické strany, kteří volají po dalším veřejném hlasování. Zdroje z jeho okolí ale tvrdí, že on nové referendum nepodpoří.

O odchodu Británie z EU rozhodli voliči v červnu 2016. Odpůrci členství v Unii zvítězili poměrem 51,9 ku 48,1 procenta při volební účasti 72,2 procenta.