Žluté vesty znovu vyšly do ulic. Ve srovnání s minulým týdnem byly ale protesty menší

Pátou sobotu po sobě vyšli do ulic po celé Francii demonstranti, kteří nejsou spokojeni s politikou prezidenta Emmanuela Macrona. Akce byly ale výrazně klidnější, ke střetům s policií došlo hlavně ve městech na jihu země. V Paříži tentokrát protestovaly pouhé tři tisíce lidí. Pět osob bylo lehce zraněno a stovka lidí skončila ve vazbě. V celé zemi se do protestů zapojilo přes 30 tisíc osob.

Video Události
video

Události: Protesty žlutých vest slábnou

Francie se na protesty žlutých vest znovu připravila masivním nasazením policie. Tentokrát byly ale demonstrace nejen klidnější, ale i mnohem méně početné, než před týdnem. Podle ministerstva vnitra se do demonstrací zapojilo 33 500 lidí, z toho 2200 v Paříži. Minulou sobotu se v celé zemi protestních akcí účastnilo na 77 tisíc lidí, z toho 10 tisíc v hlavním městě. V celé Francii bylo nasazeno 69 tisíc příslušníků bezpečnostních sil, z toho asi osm tisíc v Paříži.

Francouzská vláda po úterním teroristickém útoku ve Štrasburku „žluté vesty“ vyzvala, aby tento víkend nedemonstrovaly.

Policie podle tisku sice zablokovala přístup ke státním institucím, jako je sídlo prezidenta nebo premiéra, ale Eiffelova věž a muzea uzavřená při protestech minulou sobotu byly normálně v provozu. K předvánočním nákupům zůstaly otevřené také velké obchodní domy. Preventivně bylo uzavřeno čtyřicet ze zhruba tří set stanic pařížského metra.

Na Champs-Élysées použila policie slzný plyn a vodní dělo

Hlavní demonstrace se konaly na třídě Champs-Élysées, odkud byly hlášeny ojedinělé střety, při nichž policie použila slzný plyn. Dalšími shromaždišti bylo náměstí před budovou pařížské Opery a Haussmannův bulvár. Na přibližně 200 místech po celé Francii se konaly také silniční blokády.

Později odpoledne policie na Champs-Elysées použila i vodní dělo, aby rozehnala 300 až 400 demonstrantů, kteří se ještě s příchodem tmy zdržovali na slavné pařížské třídě.

Někteří demonstranti se dali slyšet, že jsou nízkou účastí zklamáni. „Jestli to tak půjde dál, (prezident Emmanuel) Macron si večer otevře šampaňské a řekne: a je to, vítězím,“ uvedl podle serveru France Info jeden z účastníků protestu.

Na třídě Champs-Élysées se během mrazivého dopoledne objevilo také několik polonahých aktivistek s tělem natřeným stříbrnou barvou a oblečených v rozhalených červených mikinách s kapucí a trikolorou. Jen potichu stály naproti policistům, napsal Le Figaro. List je s ohledem na jejich červené pokrývky hlavy označil za „Marianny“, francouzský státní symbol.

Protesty už mají osm nepřímých obětí

Členové hnutí žlutých vest už několik týdnů protestují proti vládním ekonomickým reformám. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády, obecně i proti Macronovi samému. Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.

Francouzská média píšou, že silniční blokády, které Francii v různé intenzitě paralyzují už od 17. listopadu, si v pátek večer vyžádaly další nepřímé oběti, kterých je tak dohromady již osm. Nově je jednou z nich spolujezdkyně z auta, které se srazilo s jiným osobním vozem, jenž se otáčel kvůli barikádě na silnici v departementu Aisne v severní Francii. Další smrtelná nehoda se stala v belgické obci na hranici s Francií. Zahynul řidič, jenž se svým autem narazil do kamionu, který zastavila bariéra vztyčená demonstranty na francouzské straně.