Země Pána prstenů bojuje proti znečištění: Nový Zéland zakáže plastové sáčky

Éra jednorázových plastových sáčků se na Novém Zélandu chýlí ke konci. Tamní vláda oznámila, že do roka bude jejich prodej zakázaný. Nový Zéland, jehož panenská příroda proslula v trilogii Pán prstenů, se tak připojí ke čtyřem desítkám zemí, které už podobný zákaz zavedly.  

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA Autor: Christopher Furlong

Obchody na Novém Zélandu už brzy přestanou prodávat jednorázové plastové sáčky.  O chystaném zákazu informovala tamní předsedkyně vlády Jacinda Ardernová s tím, že tento krok je nezbytný k ochránění zelené reputace země.  

„Každý rok na Novém Zélandu použijeme stovky milionů jednorázových plastových sáčků. Horu sáčků. Mnohé z nich znečištují naše vzácné pobřeží a moře, a páchají tak vážné škody všem druhům mořského života i přesto, že existují možné alternativy pro spotřebitele i podniky,“ uvedla podle deníku New Zealand Herald premiérka.

Novozélandská vláda se ke kroku odhodlala poté, co 65 tisíc lidí podepsalo petici, která o zákaz plastových sáčků usilovala. 

Firmy v zemi tak dostanou šest měsíců na to, aby lehké plastové tašky přestaly vyrábět. Pokud tak neučiní, čeká je pokuta, která se může vyšplhat v přepočtu až na milion a půl korun. Jaké konkrétní typy sáčků Nový Zéland zákáže, upřesní vláda až v polovině září.

Nový Zéland se snaží jít ekologickou cestou už delší dobu. Například v dubnu premiérka, ve snaze bojovat proti změně klimatu, zavedla nový limit pro těžbu ropy a zemního plynu v moři. Představitelé země usilují o to, aby tamní doprava měla do roku 2050 nulové uhlíkové emise.  

Jednorázové plastové sáčky už zakázalo 40 zemí 

Nový Zéland není jedinou zemí, která chce používání plastů omezit. Zákaz jednorázových plastových sáčků v současné době platí přibližně ve čtyřiceti státech světa. Vůbec první zemí na světě byl v roce 2002 Bangladéš.

Před více než 15 lety začaly plastové sáčky vyřazovat také některé evropské státy. Desítky zemí pak omezují spotřebu plastových víček, brček nebo mikrokuliček.   

 O zákazu plastových sáčků se debatuje také v nedaleké Austrálii. Tam se ale snahy některých obchodních řetězců setkaly s bouřlivou reakcí části zákazníků. 

Lidé spotřebují 5 bilionů plastových sáčků ročně

Celkem lidstvo na celé planetě spotřebuje přibližně pět bilionů plastových sáčků za rok. To má velmi negativní dopad na životní prostředí. 

Podle OSN se ročně dostane do oceánů víc než 8 milionů tun plastů. Ty přitom tvoří až čtyři pětiny veškerého mořského odpadu, který ohrožuje život tamních živočichů. Velká část mořských savců a ptáků totiž plasty pojídá.  

Pokud bude lidstvo odhazovat plasty současným tempem i nadále, bude do poloviny století v oceánech víc plastů než ryb, upozornila Organizace spojených národů.

Omezování spotřeby jednorázových plastových výrobků přitom může situaci zlepšit, domnívají se vědci. Studie, která byla publikovaná na začátku letošního roku, zjistila, že zpoplatnění a zákaz plastových sáčků má pozitivní dopad na znečištění mořského dna v severní Evropě.