Umělohmotná, nikoli zelená planeta. Zemi zaplavují plasty, varuje studie

Američtí vědci spočítali celkové množství plastu, které kdy člověk vytvořil – skončili na čísle 8,3 miliard tun.

Plasty se začaly vyrábět masově vcelku nedávno, před 65 lety, takže jde o nečekaně velké množství. Autoři studie si toto jen těžko představitelné číslo zlidšťují řadou srovnání – například tím, že je to hmotnost 25 000 mrakodrapů Empire State Building v New Yorku anebo miliardy slonů.

Plasty jsou nesmírně užitečné materiály, problém je v tom, jak nehospodárně a nelogicky je využíváme. Protože se vyrábí z ropných produktů, jde o neobnovitelný zdroj – podle posledních odhadů energetiků vyvrcholí těžba ropy kolem roku 2025 a pak už bude jen klesat. Lidstvo přitom používá plasty především krátkodobě, nejčastěji jako obalové materiály.

Podle nové studie je více než 70 procent vyrobeného plastu nyní nevyužito, leží na skládkách, ale obrovská kvanta pronikla i do přírody a ničí lesy, louky, pouště i dna oceánů. Tato práce ekologů z University of California, Santa Barbara byla zveřejněna v odborném časopise Science Advances a jde o první opravdu globální výzkum na toto téma – tedy kolik plastu bylo vyrobeno, jak se využívá a kde skončí. Tady jsou základní čísla, k nimž autoři dospěli:

  • vzniklo 8,3 miliard tun plastu
  • polovina z tohoto čísla byla vyrobena v posledních 13 letech
  • asi 30 procent vyrobeného plastu používáme dodnes
  • z vyhozeného plastu se recykluje asi 9 procent, 12 procent se spaluje, asi 79 procent skončí na skládkách
  • nejkratší využívání plastu je v sektoru obalů – plast v něm vydrží v oběhu asi rok
  • nejdéle plasty vydrží v užitku ve stavebnictví a při výrobě strojů
  • roku 2050 bude plastový odpad tvořit 12 miliard tun
  • nejlépe se recykluje v Evropě (30 procent), pak v Číně (25 procent), USA jsou na tom výrazně hůř (9 procent)

Proč využíváme plasty?

Plasty jsou zázračné materiály. Mají extrémní trvanlivost, dají se používat nejrůznějšími způsoby a mohou nahradit většinu jiných materiálů. A navíc byla jejich výroba až doposud velice laciná.

Začaly se masově používat v padesátých letech, od té doby se staly jedním z lidstvem nejvíc využívaných materiálů – dnes jsou všude, od oblečení, přes součástky do kosmických lodí, až po již výše zmíněné obaly. Jenže všechny popsané výhody představují také nedostatky: například žádný z masově používaných druhů plastu se přírodním způsobem neodbourává – to znamená, že v přírodě se nerozloží. Jediným způsobem, jak je navždy zničit, je vystavit je teplu, což ale zase představuje další rizika, od emisí až po jejich toxicitu.

Vědci z týmu, který studii vytvořil, doufají, že jejich výzkum pomůže analyzovat problém: „Naší mantrou je, že se člověk nemůže vypořádat s něčím, co neumí spočítat,“ uvedl Roland Geyer, hlavní autor studie.

Co přinese budoucnost?

Autoři vidí i několik pozitivních trendů – zejména ve vyspělých zemích se poměrně rychle zvyšuje množství recyklovaného plastu a moderní chemie už také přišla s plasty, které jsou biodegradabilní, tedy samy se rozkládají v přírodě. Bohužel jsou zatím příliš drahé na výrobu, takže pro obchodníky je výhodnější používat stále stejné – neekologické – druhy umělých hmot.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
před 4 hhodinami

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
před 6 hhodinami

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
před 7 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 10 hhodinami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 11 hhodinami

V Jižním Súdánu umírají lidé na choleru. Chybí tam zrušená americká pomoc

Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
včera v 16:28

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
včera v 12:02

Britská vláda pracuje na AI systému, který má předvídat vraždy

Britská vláda ve spolupráci s vědci vyvíjí systém, jehož cílem je s pomocí umělé inteligence předpovědět, kdo by se mohl dopustit vážných násilných trestných činů včetně vražd, a to za pomoci analýzy dat policie a vězeňské služby. Píše to server deníku The Guardian. Kritici se obávají toho, že systém bude Brity nespravedlivě profilovat na základě citlivých osobních údajů.
včera v 10:55
Načítání...