„Pokladníka Vatikánu“, který čelí obviněním ze zneužívání dětí, čeká soud

Australský kardinál George Pell, který je obviněný ze sexuálního zneužívání, bude čelit soudnímu procesu. Rozhodl o tom soud v Melbourne. Pell, který je třetím nejvýše postaveným mužem Vatikánu a jehož si papež František zvolil jako finančního poradce, veškerá obvinění popírá.

George Pell
Zdroj: Reuters Autor: Alessandro Bianchi

Melbournský soud rozhodl o zahájení soudního řízení s kardinálem po předběžných výsleších, které trvaly čtyři týdny. Svědci při nich vypovídali v utajení prostřednictvím videokonference.

Soudkyně Belinda Wallingtonová uvedla, že existuje dostatek důkazů, aby bylo s Pellem zahájeno soudní řízení. Asi polovinu obvinění, která při předběžných jednáních zazněla, ale zamítla. Kardinál při odchodu od soudu rozhodnutí nijak nekomentoval. U soudu se má znovu objevit ve středu, aby si vyslechl, kdy soudní proces začne.

Obvinění se týkají například osahávání v bazénu

Šestasedmdesátiletý Pell byl loni v červnu obviněn ze sexuálního zneužití několika lidí. Tyto činy se podle policie staly před mnoha lety a v Austrálii se tyto zločiny nepromlčují. Pell je podle tiskových agentur nejvýše postaveným vatikánským činitelem, který obviněním ze sexuálního zneužívání čelí.

Server BBC dříve uvedl, že Pell údajně zneužíval či obtěžoval chlapce v období od 70. do 90. let minulého století. Dva z nich si podle BBC stěžovali na nevhodné doteky při plavání ve veřejném bazénu. Při jiném incidentu v místním surfařském klubu se Pell údajně před chlapci objevil obnažený.

Pell již dříve vyšetřování australských úřadů označil za „pomalé zabíjení“ své osoby v médiích. „Jsem nevinný, ta obvinění jsou falešná. Pohlavní zneužívání je mi odporné,“ zdůraznil.

Odpůrce antikoncepce a zastánce celibátu

Kardinál je silným zastáncem tradičních katolických hodnot – hájí konzervativní stanovisko v otázce manželství osob stejného pohlaví i antikoncepce a je pro zachování kněžského celibátu. Do Říma jej papež František povolal v roce 2014 v důsledku skandálů kolem Vatikánské banky.

Pokladník Vatikánu Pell je od loňského roku na dovolené, kterou si vzal, aby se mohl proti zmíněným obviněním ve své vlasti obhajovat.

Pellovu pověst dlouhodobě poškozovala už obvinění, že postupoval nesprávným způsobem v případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup v Melbourne a později v Sydney. Údajně kněze Geralda Ridsdala, který byl později odsouzen za sexuální zneužití 54 dětí, přesouval z farnosti do farnosti, místo aby se obrátil na policii. Prý se také pokoušel získat mlčení jedné z obětí úplatkem.