Kyperským prezidentem zůstává Anastasiadis, chce debatu o sjednocení ostrova

Prezidentské volby na Kypru vyhrála dosavadní hlava státu Nikos Anastasiadis. Ve druhém kole porazil se ziskem 56 procent hlasů svého protivníka Stavrose Malase, který již výsledek uznal. Oba kandidáti slibovali, že oživí rozhovory o sjednocení ostrova a budou pokračovat v ekonomických reformách.

Nikos Anastasiadis
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Michael Anhaeuser

V centru hlavního města Nikósie se podle agentury DPA po oznámení prvních odhadů shromáždili příznivci současného prezidenta a bujaře slaví. Prezidentští kandidáti se lišili jen v taktice, jakou chtějí dosáhnout stejných cílů. Jednasedmdesátiletý Anastasiadis zastává konzervativní, padesátiletý Malas levicové postoje.

Oba politici se spolu ve volbách utkali již před pěti lety. V letošním prvním kole 28. ledna získal současný prezident přes 35 procent hlasů, exministra zdravotnictví Malase podpořilo přes 30 procent hlasujících. Neúčast v prvním kole činila 28 procent a neúspěšní kandidáti na místní poměry překvapivě odmítli dát voličům pro druhé kolo doporučení.

Slušný výsledek Malase v prvním kole se interpretoval jako touha voličů po změně. Horlivý zastánce znovusjednocení ostrova vyčítá stávajícímu prezidentovi, že nebyl při rozhovorech dostatečně aktivní. Odsuzuje také nízké mzdy a fakt, že ze země odchází za prací mnoho mladých lidí.

Kypr je rozdělen od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Kyperská republika je nyní členským státem Evropské unie, ale de facto jde jen o jižní část ostrova. Severní republiku s převážně tureckým obyvatelstvem uznává pouze Turecko.