Izrael vyhostí 40 000 afrických běženců. Přijmout je měla Uganda a Rwanda, ty to však popřely

Rwandská vláda popřela informaci, že z Izraele převezme část afrických migrantů. Žádná taková dohoda není, uvedl náměstek rwandského ministra zahraničí. Totéž řekl ve čtvrtek ugandský ministr zahraničí. Izrael chce vyhostit až 40 000 běženců hlavně z Eritreje a Súdánu.

Uprchlický tábor v Tel Avivu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Oded Balilty

„Před třemi či čtyřmi lety o tom obě země jednaly, ale nikdy jsme nedospěli k dohodě,“ řekl agentuře AP náměstek Olivier Nduhungirehe. Podobně se vyjádřil ugandský ministr zahraničí Okello Oryem.

Izraelské nevládní organizace na podporu migrantů tvrdí, že Uganda a Rwanda souhlasily, aby k nim přesídlili afričtí migranti, kteří Izrael dobrovolně opustí. O Ugandě a Rwandě v této souvislosti hovořila i některá média.

 Izraelská vláda vzkázala africkým běžencům, aby z Izraele do dubna odešli, jinak jim hrozí vězení. Podle Izraele si mohou vybrat, zda se vrátí do vlasti, nebo poputují do neupřesněné třetí země.

V Izraeli pobývá zhruba 38 000 Afričanů, kteří se do země dostali nezákonně z Egypta před tím, než Izrael v roce 2014 vybudoval na hranici plot. Většinou tvrdí, že utekli před násilím ve vlasti, Izrael je však považuje za ekonomické migranty. Za uprchlíky označil pouze osm Eritrejců a dva Súdánce, uvedl v listopadu Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).