Vedení německé CDU se vyslovilo pro jednání o velké koalici s SPD

Nejužší vedení německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové se na nedělním jednání jednohlasně vyslovilo pro zahájení rozhovorů o vytvoření velké koalice se sociální demokracií (SPD). Po zasedání, které trvalo čtyři a půl hodiny, to prohlásil předseda vlády spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko Daniel Günther. Před týdnem zkrachoval pokus o vytvoření takzvané jamajské koalice konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených.

Angela Merkelová a Martin Schulz
Zdroj: Reuters

Na jednání špiček CDU podle Günthera panovala velká shoda na tom, že je nyní prioritou vést rozhovory se sociální demokracií o pokračování velké koalice. Nejužší vedení strany, která Německu vládne s různými koaličními partnery od roku 2005, je zároveň podle šlesvicko-holštýnského premiéra přesvědčeno, že rozhovory s SPD mohou být úspěšné.

CDU chce vytvořit akceschopnou vládu, která se bude opírat o většinu v parlamentu, tedy nikoliv vládu menšinovou, uvedl dále Günther, který v nejsevernější německé spolkové zemi od června předsedá kabinetu složenému z CDU, FDP a Zelených. Právě tato tzv. jamajská koalice se na spolkové úrovni složit nepodařila. 

Seehofer: Velká koalice ano, ale ne za každou cenu

Pro obnovení velké koalice se v rozhovoru pro nedělní vydání listu Bild am Sonntag vyslovil i bavorský premiér Horst Seehofer. Šéf CSU nicméně uvedl, že velká koalice by neměla být uzavřena za každou cenu.

„Spojení unie s SPD je nejlepší varianta pro Německo – každopádně lepší než jamajská koalice, nové volby nebo menšinová vláda,“ řekl Seehofer. Nicméně varoval SPD, aby nepřišla ke stolu s příliš podmínkami. „Mohu SPD jen poradit, aby nepřišla k rozhovorům s přehnanými nároky, nýbrž aby zůstala realistická. Velká koalice za každou cenu být nesmí,“ dodal.

Seehofer rovněž řekl, že mu ke konci jednání o takzvané jamajské koalici (CDU/CSU, FDP a Zelení) kancléřka Angela Merkelová nabídla ministerské křeslo. Jednání o této koalici ale ztroskotala a nyní se jako jedno z možných řešení jeví právě pokračování velké koalice z minulého volebního období.