Louvre v Abú Dhabí

I Spojené arabské emiráty mají svůj Louvre

V hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Dhabí se slavnostně otevírá pobočka pařížského muzea Louvre. Události se zúčastní mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron. Pro veřejnost bude muzeum přístupné až od soboty.

 

Moderní muzeum, které jako jediné na světě také nese hrdé jméno Louvru, bylo vybudováno na základě projektu francouzského architekta Jeana Nouvela.

Původně mělo zahájit činnost v roce 2012, otevření však bylo odloženo, protože nebyly dokončeny všechny stavební práce.

Muzeum má velkou kupolovitou střechu o průměru 180 metrů. Střechu pokrývá 7850 kovových geometrických útvarů, které dohromady tvoří mřížkový vzor, jímž do budovy prostupuje světlo.

Video Studio 6
video

Studio 6 s výtvarnou publicistkou Martinou Bulákovou

Sám Nouvel střechu popsal jako „slunečník, který vytváří záplavu světel“. Projekt vyšel na více než miliardu dolarů (zhruba 22 miliard korun).

Za právo užívat jména Louvre do roku 2037 muzeum zaplatí pařížské „matce“ 400 milionů eur.

Nové muzeum, které má mít ve stálé expozici na 235 uměleckých děl, se nachází na uměle vytvořeném ostrově Saadíja, na jehož západní straně je takzvaná kulturní čtvrť.

Kromě odbočky pařížského Louvru jsou v oblasti naplánované další galerie, včetně pobočky newyorského Guggenheimova muzea. Právě toto muzeum bylo první, které otevřelo svou pobočku, a to ve španělském Bilbau.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Louvre v Abú Dhabí navrhl Jean Nouvel