Kim Čong-un dál posiluje svou moc. Do politbyra dosadil svou sestru

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dosadil do nejvyššího vedení země svou sestru Kim Jo-čong. Dál tak posiluje svou moc. Podle agentury Reuters ústřední výbor vládnoucí Korejské strany práce zvolil Kim Jo-čong kandidátkou svého všemocného politického byra v sobotu. Při projevu na zasedání výboru Kim Čong-un také pokračoval ve slovní přestřelce s amerických prezidentem Donaldem Trumpem. Mimo jiné prý řekl, že jaderné zbraně jsou mocným odstrašujícím prostředkem.

Video Události
video

Zpravodajka ČT Šámalová o rostoucím napětí mezi USA a KLDR

„Ukazuje se, že vliv Kim Jo-čong bude ještě větší, než se původně předpokládalo, a že jde o další upevňování moci Kimovy rodiny,“ komentoval nejnovější vývoj ve špičkách KLDR Michael Madden, expert americké Univerzity Johnse Hopkinse na Severní Koreu.

Povýšení Kim Jo-čong podle pozorovatelů naznačuje, že Kimova sestra v nejvyšším vedení země nahradí Kimovu tetu Kim Kjong-hi. Ta se v minulosti podílela na přijímání nejdůležitějších rozhodnutí, než nový nastupující diktátor před třemi roky nechal popravit jejího muže Čang Song-tcheka.

Teta a strýc pomáhali mladému Kim Čong-unovi při upevňování moci po smrti jeho otce Kim Čong-ila koncem roku 2011. Podle analytiků právě oni dva v té době ve skutečnosti Severní Koreji vládli. Kim Kjong-hi, která byla sestrou Kim Čong-ila, po smrti svého muže zemi opustila.

Kim Čong-un: Jaderné zbraně jsou mocným odstrašujícím prostředkem 

Kim Čong-un v projevu na zasedání ústředního výboru také nevynechal příležitost pokračovat ve slovní přestřelce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle severokorejských státních médií mimo jiné řekl, že jaderné zbraně jsou „mocným odstrašujícím prostředkem“, který zaručuje svrchovanost Severní Koreje.

Prohlásil to krátce před nejnovější Trumpovou hrozbou na adresu KLDR. Šéf Bílého domu v sobotu na Twitteru napsal, že při jednání s Pchjongjangem „bude fungovat jen jedna věc“, se zjevnou narážkou na možné použití síly k vyřešení sporu kolem jaderných a raketových testů Severní Koreje. Vyjednávání předchozích amerických vlád totiž podle něj k ničemu nevedlo.

Prezidenti a jejich vlády jednali se Severní Koreou 25 let, byly sjednány dohody a zaplaceno velké množství peněz, napsal prezident. „…nefungovalo to, dohody byly porušeny dřív, než zaschnul inkoust, z amerických vyjednávačů se stali hlupáci. Je mi líto, ale bude fungovat jen jedna věc!“ dodal Trump.

Šéf Bílého domu přímo neobjasnil, co tím míní. V minulosti ale už víckrát naznačil možný vojenský zásah. Řekl například, že USA zničí Severní Koreu, pokud to bude nutné k ochraně své a svých spojenců. Před týdnem označil možnost vyjednávání s KLDR za ztrátu času.