Vymírání včelstev ohrožuje produkci plodin. Odborníci včelám zkouší posílit imunitu

6 minut
Horizont ČT24: Odborníci a včelaři testují nový výživový přípravek pro včely
Zdroj: ČT24

Svět se v posledních letech potýká s vymíráním včel. Ty jsou přitom klíčové pro přírodní rovnováhu i pro zemědělství. Každoročně na nich závisí produkce za 365 miliard dolarů. Odborníci teď testují nový přípravek, který by měl imunitu včel výrazně posílit.

Mnoho z klíčových plodin, jako jsou řepka, bavlna, ale i většina ovocných stromů a zeleniny, závisí na hmyzu. „Šedesát procent veškerých potravin závisí na opylování hmyzem. Bez těchto opylovačů se dočkáme buď prudkého poklesu v produkci, nebo dokonce naprostého nedostatku některých plodin,“ říká entomolog z Amerického zemědělského výzkumného ústavu Stephen Cook.

Včel ale ubývá. Kvůli pesticidům, virům, parazitům i klimatickým změnám. Zdraví včelstev se podle odborníků výrazně zhoršilo. „Když jsem před čtyřiceti lety začínal, mé včely se dožívaly dvou měsíců. Teď se nedožijí ani dvou týdnů. Takže musíme najít potravu, která zlepší jejich zdraví,“ uvedl včelař a místopředseda včelařského poradního výboru v Lewisburgu David Hackenberg.

Úbytky se podle včelaře Miloše Vondrušky nesledují u včel samotářek či čmeláků, ale pouze u včel medonosných. „Stavy včely medonosné jsou v podstatě setrvalé. V České republice je plus minus 50 tisíc včelařů a půl milionu včelstev, ty stavy poslední dobou mírně narůstají. Úbytky samozřejmě jsou, ale většinou jsou včelaři schopni je doplnit,“ uvedl Vondruška v Horizontu ČT24.

Včelaři testují speciálně namíchaný přípravek

S nápadem přispěchala firma Healthy Bees. Namísto cukerného roztoku, kterým včelaři přikrmují, namíchala směs přírodních živin a antioxidantů, která má za cíl hlavně posílit imunitu a odolnost včel. „Vymírání včelstev je pandemie. Umírají miliony včel. Nikdo nezná důvod, ale výživa určitě hraje důležitou roli,“ říká ředitel Healthy Bees LLC Lee Rosen.

Látku testují jak přímo včelaři, tak soukromé a státní výzkumné ústavy a laboratoře ve Spojených státech, Argentině, Brazílii, Itálii a Turecku. „Podle předběžných výsledků z jiných zemí BeesVita Plus zlepšila zdraví kolonií včel medonosných,“ uvedla bioložka z Haceteppe University Asli Ozkirimová.

Přípravek také posílil odolnost včel vůči pesticidům, kterým jsou v zemědělských oblastech vystavovány. Velkým problémem ale bylo namíchat látku, kterou by včely vůbec byly ochotné konzumovat. „Dobrá zpráva je, že včelám to chutná. Za poslední roky jsme zkoušeli hodně přípravků a včely o ně neměly zájem,“ uvedl Hackenberg.

Podle Vondrušky se doplňky výživy včelám dávají už dlouho. „V dnešní době se dává důraz například na probiotické bakterie. Je to ale náhražka, laktobacily by včely správně měly dostat v přírodě. Každá rostlina hostí jiný typ laktobacilu. Pokud té včele nabídneme monodietu, tedy jeden velký lán monokultury, která má jen jeden druh pylu, tak včely nedostanou výživu, kterou mají mít,“ uvedl Vondruška.

Včelaři zároveň upozorňují, že je nutné rozumné využívání chemických postřiků. Za rozsáhlým vymíráním včelstev ve Spojených státech před několika lety byly totiž s největší pravděpodobností právě pesticidy. Ty jsou ale pro uchránění některých plodin před škůdci a chorobami podle zemědělců nepostradatelné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Slovensko podepsaly dohodu o spolupráci v jaderné energetice

Spojené státy a Slovensko podepsaly mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti civilní jaderné energetiky, píše Reuters. Slavnostní podpis v budově ministerstva energetiky ve Washingtonu následoval po pracovní schůzce slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) s americkým ministrem energetiky Chrisem Wrightem. Součástí dohody je výstavba jaderného bloku o výkonu 1200 megawattů podle amerického návrhu v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice.
před 43 mminutami

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
před 1 hhodinou

Ukrajina už nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, řekl Šmyhal

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, uvedl tamní ministr energetiky Denys Šmyhal. Země chce dovážet více elektřiny a chystá jednání se spojenci, dodal. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Už v polovině týdne prezident vyhlásil v energetickém sektoru stav nouze.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Kopečný: Babiš neměl o muniční iniciativě kompletní informace. Otočil i díky chvále partnerů

Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve v opozici nemohl mít vhled do fungování muniční iniciativy, sdělil v Interview ČT24 někdejší vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Proto podle něj předseda vlády po svém jmenování z původního postoje, že Česko projekt úplně zruší, ustoupil. K tomu, že Babiš svolil ke koordinaci iniciativy, ač do ní země nebude finančně přispívat, pomohla podle Kopečného i mezinárodní situace. Od významných českých partnerů totiž slyšel, že má smysl, míní.
před 4 hhodinami

Vidím ve Venezuele začátek přechodu k demokracii, říká Machadová

Vůdkyně venezuelské opozice María Corina Machadová vidí ve své zemi začátek přechodu k demokracii, řekla v pátek na tiskové konferenci po čtvrtečním setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle ní se Venezuela stane svobodnou díky podpoře Spojených států a právě amerického prezidenta. Zmínila také, že by se v její zemi mohly konat volby, napsala média. Trump v pátek uvedl, že hodlá s Machadovou opět hovořit.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Francie vyšetřuje sexuálního násilníka Pelicota z dalších zločinů

Francouzské policejní oddělení pro nevyjasněné případy zahájilo vyšetřování Dominiqua Pelicota, který byl loni odsouzen za organizování hromadného znásilňování své tehdejší manželky Gisèle Pelicotové. Cílem nového vyšetřování je zjistit, zda se Pelicot v minulosti nedopustil dalších závažných zločinů a zda neexistují další oběti. Agentuře AFP to v pátek sdělila francouzská prokuratura.
před 4 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...