USA trestají Egypt. Zmrazí armádní pomoc za 6 miliard korun

USA trestají Egypt za údajnou lhostejnost k lidským právům a demokracii. Plánují stopnout vojenskou pomoc v hodnotě přes 2 miliardy korun a další víc než čtyř miliardovou podporu odložit. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Egyptská a americká delegace při jednání v Bílém domě
Zdroj: Reuters

Kritika Washingtonu na adresu severoafrické země v poslední době sílila. Poslední kapkou bylo prý schválení zákona, který reguluje fungování neziskových organizací. Stav občanských svobod v Egyptě je prý ve stavu, na který USA podle zdrojů Reuters byly nuceny reagovat.

Káhira vysvětluje zákon jako nutný prvek stabilizace. Nevládní organizace podle ní podněcují - i skrz zahraniční peníze - chaos v zemi. Řadu neziskovek vyšetřují úřady právě kvůli financování. 

Preziden Egypta Abdal Fatah-Sísi podepsal příslušný zákon už v květnu. Pro tamní neziskovky podle aktivistů vyrostly mantinely, kvůli nimž nemohou řádně fungovat.

To vše prý navzdory zárukám samotného Egypta. Americkým partnerům měl zkraje roku slíbit,  že nový zákon ve skutečnosti nevstoupí v platnost.

Mluvčí Bílého domu ani ministerstva zahraničí USA zatím zprávu nekomentovali. Egypt je pro Ameriku nicméně klíčovým spojencem kvůli kontrole Suezkého průplavu i podstatné části izraelských hranic.