Venezuela na nohou. Poprvé zasedá kritizované Ústavodárné shromáždění

Za protestů zasedá ve Venezuele vůbec poprvé Ústavodárné shromáždění, které může převzít moc parlamentu. Vojáci a policisté uzavřeli okolí venezuelského parlamentu. Na pochod se vydali i příznivci prezidenta Nicoláse Madura. Vznik shromáždění bojkotovala opozice a kritizovala řada států.

Video Studio ČT24
video

Expert na Latinskou Ameriku Rey: Pokud nedojde k větší rebelii, změny nelze čekat

Mezi 545 delegátů Ústavodárného shromáždění patří i Madurova manželka a syn. Delegáti se sešli za Madurovy přítomnosti v sále nedaleko Národního shromáždění, ovládaného opozicí od loňského ledna.

Do čela byla zvolena bývalá ministryně zahraničí Delcy Rodríguezová. „Slibuji, že budu bránit svou vlast před jakoukoli agresí nebo hrozbou,“ přísahala s venezuelskou vlajkou a výtiskem ústavy v rukou 48letá Rodríguezová. „Tady není žádná humanitární krize, máme tu lásku a máme tu krizi pravičáckých fašistů,“ zdůraznila v úvodním projevu.

Maduro tvrdí, že shromáždění je nutné k uklidnění situace v zemi, zmítané politickou a ekonomickou krizí. Na Bolívarově náměstí nedaleko parlamentu vládní socialisté uspořádali manifestaci na podporu vlády.

Video Zprávy ve 23
video

Zpravodaj ČRo Koubek k situaci ve Venezuele

Opoziční předáci naopak vyzvali Venezuelany, aby zaplnili ulice a nové shromáždění odmítli. Ve Venezuele panují obavy, že země zmítaná od dubna protivládními protesty s více než 120 oběťmi se v důsledku chystané ústavní reformy stane diktaturou.

„Ústava sice umožňuje, aby bylo takovéto shromáždění svoláno, ale má to být potvrzeno hlasováním všech občanů, což se nestalo, proto to označujeme za nedemokratické.“

Martin Rey

expert na Latinskou Ameriku

Parlament je zahájením práce Ústavodárného shromáždění prakticky zbaven moci a není jasné, zda se v něm budou moci nadále konat schůze. Nový orgán má mít podle právních expertů výjimečné pravomoci.

Opozice se obává, že rozpustí parlament a odvolá generální prokurátorku, která v posledních měsících kritizuje vládu a nejvyšší soud za neústavní kroky. 

Spojené státy uvalily v souvislosti s volbami sankce na několik činitelů venezuelského režimu, včetně prezidenta Madura. Brazilský ministr zahraničí Aloysio Nunes navíc oznámil, že jeho země navrhne přerušení členství Venezuely v jihoamerickém obchodním bloku Mercosur, dokud se nevrátí k demokracii. Brazílie podle něj nebude tolerovat „diktaturu“ v sousední zemi.