Kvůli sporu s Macronem o rozpočet skončil šéf francouzské armády

Náčelník generálního štábu francouzské armády Pierre de Villiers rezignoval, uvedla agentura AFP. Z funkce odchází poté, co se nedávno dostal do veřejného sporu s novým prezidentem Emmanuelem Macronem ohledně rozpočtových škrtů. Ve funkci ho nahradí někdejší velitel mise EU v Mali Francois Lecointre.

Video Horizont ČT24
video

Spor o škrty: Ve Francii končí náčelník generálního štábu

Generálovi hodně přitížilo i nedávné nediplomatické vyjádření, které se dostalo do médií, v němž prohlásil, že „se sebou nenechá tímto způsobem vorat“.

Podle prohlášení, jež odcházející generál poskytl médiím, už za stávajících podmínek neumí zajistit takovou podobu ozbrojených sil, které jsou „potřeba k zajištění obrany Francie a Francouzů dnes i zítra“ a k naplnění ambicí země.

Zkušený voják, který se podílel na plánování a řízení misí v bývalé Jugoslávii nebo Afghánistánu, navíc prohlásil, že za základ svého vztahu k politikům a vedení země vždy pokládal loajalitu. „Cítil jsem, že je mou povinností je o svých výhradách informovat, neveřejně, ale zcela transparentně a pravdivě,“ podotkl.

Ve funkci byl tři a půl roku. Prezident Macron podle něj rezignaci přijal. List Le Monde upozornil, že de Villiersovo oznámení přišlo jen krátce před pravidelným každotýdenním jednáním vládní bezpečností rady. Podle některých analytiků je to signál, že nový prezident koketuje s viditelně razantnějším stylem vlády.

Do roku 2025 mají výdaje na obranu narůst na dvě procenta HDP

Francie letos snížila své výdaje na obranu, aby zajistila, že země splní rozpočtová pravidla EU. Macron minulý týden oznámil, že od roku 2018 se má vojenský rozpočet začít zvyšovat tak, aby se v souladu s dohodou zemí NATO dostal k roku 2025 na dvě procenta hrubého domácího produktu.

Zatímco letos dostala armáda z rozpočtu 32,7 miliardy eur, v roce 2018 to bude 34,2 miliardy eur (přes 890 miliard korun). Z této částky bude podle Macrona 650 milionů vynaloženo na zahraniční operace.