Hořící Vesuv

Lesní požáry v Itálii: Turisté prchali z městečka na Sicílii na člunech, hoří i Vesuv

Na 700 turistů si z dovolené na Sicílii odveze velmi dobrodružný zážitek, kvůli riziku lesních požárů totiž museli opustit přímořské letovisko San Vito Lo Capo. Turisté prchali na lodích, protože příjezdová cesta do městečka byla neprůjezdná. Lesní požáry sužují jih Itálie od června a zničily už 26 tisíc hektarů území, což odpovídá škodám, které způsobily požáry za celý loňský rok. Polovina z území poničeného požáry připadá na Sicílii. V Kalábrii si ve čtvrtek oheň vyžádal dva životy.

 

Podle agentury ANSA bylo asi 700 turistů ve středu převezeno na člunech do bezpečí poté, co k tomu vyzval místní starosta. „Je to velmi urgentní,“ apeloval Matteo Rizzo na místní majitele lodí, aby pomohli s evakuací. Po silnici se totiž pryč dostat nešlo. Evakuovaní nakonec skončili v místní základní škole.

/*json*/{"map":{"lat":37.90109566357173,"lng":13.164753078906303,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":38.17532196134243,"lng":12.734098434448242,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Danilo Giannesse, který byl mezi lidmi evakuovanými na Sicílii, řekl, že si ve středu ráno šel se ženou jako obvykle zaplavat stejně jako další turisté. „Od časného rána jsme viděli plameny a kouř, bylo to surrealistické, ale ne znepokojivé a nikdo neříkal, že je třeba odejít,“ uvedl.

Kolem poledne se ale změnil vítr a hosté letoviska dostali pokyn okamžitě si převézt auta na bezpečnější místa. Pak se měli shromáždit na pláži k evakuaci. Stella Belliottiová a její sedmiletá dcera byly evakuovány jenom v plavkách a sandálech, na tvářích si přidržovaly namočené části oděvu. „Bylo hrozné dívat se z lodi na hotel obklopený plameny,“ řekla.

S lesními požáry bojují hasiči i v okolí Neapole, kde bylo rovněž preventivně evakuováno několik domů, hotelů a restaurací.

Vysoký hustý dým stoupá z parku na hoře Vesuv. Situaci navíc zhoršuje dlouhodobé sucho, vysoké teploty, které na Sicílii šplhají až ke 40 stupňům, a také silný vítr. Jednou z obětí v Kalábrii je 69letý muž, který se udusil, když se snažil plameny sám hasit.

Podle italské policie stojí za lesními požáry zřejmě žháři. O této možnosti hovořil ve středu i italský ministr životního prostředí Gian Luca Galletti, který oblast navštívil. „Budeme žháře hledat a pokud někdo zapálil Vesuv, chci ho vidět za mřížemi na 15 let,“ uvedl Galletti s tím, že za žhářství hrozí právě až takto vysoký trest vězení.

Ve čtvrtek Galletti v rozhovoru pro list Corriere della Sera nevyloučil, že za požáry je mafie. Podle úřadů je jen na Sicílii 125 ohnisek. V oblasti Vesuvu je podle něj příliš mnoho ohnisek na to, aby šlo o spontánní požáry. „Nemám důkazy, ale nevypadá to jako izolovaná záležitost nebo náhoda. Tři žhářská místa, to je příliš mnoho na to, aby šlo o neopatrnost nebo vznícení,“ řekl ministr.

Řekové kvůli extrémnímu horku omezí vstup k památkám 

Řecko zase kvůli vedrům mění návštěvní hodiny památek. Ve dnech, kdy teploty překročí 39 stupňů Celsia, budou v odpoledních hodinách uzavřeny. Opatření se vztahuje na všechny archeologické památky, včetně aténské Akropole.

Během největších veder se tak areály s historickými monumenty budou uzavírat mezi 13:00 a 17:00 místního času. Vždy se ale nadále budou otevírat v 8:00 a definitivně uzavírat ve 20:00. Řecko zasažené dlouholetou recesí doufá, že letos zemi navštíví skoro 30 milionů turistů.