Středeční útok v Kábulu má už 150 obětí. Je nejhorší v dějinách země

Bilance atentátu v Kábulu z minulé středy stoupla na více než 150 mrtvých. Oznámil to afghánský prezident Ašraf Ghaní. Dosavadní bilance útoku byla 90 mrtvých a čtyři sta zraněných. Jde o nejkrvavější útok v dějinách země.

Útok na diplomatickou čtvrť v Kábulu má už 150 obětí
Zdroj: Reuters Autor: Mohammad Ismail

„Více než 150 nevinných synů a dcer Afghánistánu bylo zabito a více než 300 zraněných hospitalizováno s popáleninami či odtrženými údy,“ řekl prezident Ghaní na tiskové konferenci k bezpečnostní situaci v zemi.

„Nebyli jsme jedinými cíli. Cílem tohoto útoku byla celá diplomatická komunita,“ upozornil prezident a vyjádřil velkou úctu třinácti policistům, kteří zastavili nákladní auto s útočníkem u vjezdu do diplomatické čtvrti a při explozi byli zabiti.

Kábulský atentát je označován za nejtragičtější teroristický útok v Afghánistánu v jeho dějinách. Dosud toto smutné prvenství držel sebevražedný pumový útok v jihoafghánském městě Kandahár, při kterém přišlo v únoru 2008 o život na 100 lidí.

Zraněný po útoku v Kábulu
Zdroj: Reuters
Autor: Omar Sobhani

Útočník přijel s cisternou plnou výbušniny

Minulou středu otřásla vládní a diplomatickou čtvrtí Kábulu exploze, když sebevrah odpálil nálož ukrytou v cisternovém autě v blízkosti německého velvyslanectví. Většinu obětí tvořili afghánští civilisté, včetně žen a dětí. K atentátu se nikdo nepřihlásil a afghánské úřady z něj podezírají extremistickou síť Hakkání, která je napojená na hnutí Taliban.

Taliban ale po útoku odmítl, že by za tento krvavý čin nesl odpovědnost.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Prezident Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi hnutí Taliban a na jihu země s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát.

Vláda podle odhadů USA kontroluje jen asi 60 procent území. Okolo 13 000 vojáků NATO v současné chvíli pomáhá cvičit afghánské bezpečnostní síly proti Talibanu a dalším skupinám.

Od začátku letošního roku zahynulo při střetech s islamisty přes 1000 příslušníků afghánských bezpečnostních sil. O život přišlo i více než 700 civilistů. Podle OSN dalších přibližně 75 000 Afghánců od ledna opustilo své domovy.