Turisté už před florentskou bazilikou nepoobědvají. Starosta jim pokropí schody

K netradičnímu řešení problému s turisty, kteří obědvají na schodech florentské baziliky svatého Kříže, sáhl starosta tohoto renesančního města Dario Nardella. Kolem poledne nechá schody pokropit vodou z hadice. Starosta se tím snaží vrátit okolí církevní stavby důstojnost.

Florentská bazilika svatého Kříže
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Po bazilice, která je místem posledního odpočinku mnoha významných Florenťanů, například Michelangela Buonarrotiho a Galilea Galileiho, přijde podle starosty na řadu kostel svatého Ducha.

„Proti turistům nic nemáme. Víme, že jsou pro město velmi cenní. Je tu ale problém se zachováváním dekora,“ tvrdí starosta. Většina turistů jsou podle něj slušní lidé, ale roste počet těch, kteří nerespektují kulturní dědictví města. „Sedí na schodech, jedí a zanechávají po sobě odpadky,“ dodal Nardella. Podle něj se to týká především návštěvníků, kteří jsou ve městě jen „na skok“, například turistů z výletních lodí.

Florencie, město Michelangela
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStock/Tobiiii

„Chceme odradit lidi, aby (na schodech) tábořili. Když se posadí, budou mokří. Přišlo nám to jako elegantnější řešení místo pokut,“ uvedl Nardella.

Starosta Florencie, kam ročně přijede asi 12 milionů turistů, bojuje také s šířením restaurací s rychlým občerstvením v okolí památek. V lednu zavedl opatření nařizující, aby restaurace v centru používaly typicky florentské nebo toskánské suroviny. Zablokoval také žádost společnosti McDonald's o otevření pobočky na historickém náměstí Piazza del Duomo.

Podobné opatření přijali už i v Benátkách. Vedení města zde zakázalo vznik nových kebabových a dalších fast foodových stánků, které „nejsou v souladu“ s kulturním dědictvím Benátek. Konzumace jídla z řetězců rychlého občerstvení je zakázána například i na náměstí svatého Marka.