U bran Vatikánu otevřel McDonald's, kardinálům navzdory

V blízkosti vatikánské Svatopetrské baziliky otevřel svou pobočku americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's. Proti záměru přitom protestovali dříve někteří kardinálové i obyvatelé Říma. Podle agentury Reuters už občerstvení v době oběda navštívily i dvě jeptišky.

Video Horizont ČT24
video

Boj proti symbolu komerce... vedle symbolu duchovna

Loni v říjnu se skupina obyvatel italské metropole obrátila dopisem na papeže Františka, aby zřízení pobočky zabránil. Podle kritiků hrozí, že bude masovou turistikou narušena kulturní a sociální identita římské čtvrti sousedící s Vatikánem.

Se vznikem provozovny nesouhlasili ani někteří kardinálové, hlavně Elio Sgreccia. Ten dříve italským novinám řekl, že jde o „přinejmenším kontroverzní a perverzní rozhodnutí“.

Firma McDonald's v prohlášení uvedla, že svou pobočku uzpůsobila historickému okolí a že se nachází v turistické oblasti vně Vatikánu.

Pobočka McDonald's poblíž Vatikánu
Zdroj: Reuters
Autor: Alessandro Bianchi

McDonald's chtěl pobočku i před florentskou katedrálou

Loni v listopadu společnost zažalovala italské město Florencii za to, že jí zamítlo otevření restaurace na náměstí před katedrálou. Firma podle agentury AFP žádá odškodnění 17,8 milionu eur (asi 480 milionů korun).

Agentura APA nedávno napsala, že poblíž Vatikánu se chystá otevření i další restaurace, která může vyvolat spory. Na třídě Via della Conciliazione, která vede ke Svatopetrskému náměstí, má být podle italského tisku zřízeno Hard Rock Cafe. Prostory pronajme opět správa nemovitostí Vatikánu (APSA) a má jít o budovu, v níž je nyní knihovna salesiánského řádu.