Dopis k brexitu. Mayová podle AP zvolila smířlivý tón, píše o vzájemném respektu i spolupráci

Britská premiérka Theresa Mayová v dopise ohlašujícím odchod Británie z Evropské unie vyzvala Brusel ke spolupráci a zdůraznila, že spořádaný duch jednání je v nejlepším zájmu všech zúčastněných. Pokud jde o technické rozhovory o podmínkách brexitu, chce je zahájit co nejdříve. Agentura AP poznamenala, že Mayová zvolila smířlivý tón.

Dopis oznamující začátek brexitu
Zdroj: Reuters

„Měli bychom spolu jednat konstruktivně, s respektem a v duchu upřímné spolupráce,“ uvedla ministerská předsedkyně. Upozornila také, že nadcházející jednání ve spravedlivé a spořádané atmosféře jsou nejlepším postupem nejen pro Spojené království, ale i pro Evropskou unii.

Premiérka také vyjádřila přání, aby Evropa zůstala silná, prosperující a aby se dokázala ubránit před bezpečnostními hrozbami.

Britský dopis pro šéfa Evropské rady Donalda Tuska 365.85 KB

V dopise premiérka uvedla, že připravuje několik zákonů, které se vybraným problematickým bodům odchodu z EU budou věnovat a které se budou týkat zachování kontinuity a jistoty pro obchodování.

Video Zprávy v 16
video

Velká Británie zahájila odchod z Evropské unie

Velká Británie zahájila odchod z Evropské unie

Projev premiérky Theresy Mayové v parlamentu

Sestřih projevu Donalda Tuska po obdržení dopisu k brexitu

Šéf Evropského parlamentu očekává od Britů splnění všech finančních závazků

Merkelová: Přeji si, aby Británie a Unie zůstaly úzkými partnery

Zpravodaj ČT Řezníček: Vztah nové vlády USA k Unii nebyl zatím definován

Pokud bude Británie nucena opustit evropský blok bez příslušné dohody s Unií, chce Londýn obchodovat podle podmínek Světové obchodní organizace (WTO). Zároveň Mayová poznamenala, že nevyjednání takové dohody bude znamenat oslabení spolupráce v boji proti kriminalitě a terorismu.

Dokument Mayové dále uvádí, že Londýn by chtěl s technickými rozhovory o podrobnostech strategie začít co nejdříve a že je třeba upřednostnit ve vyjednávání ty největší výzvy.

Mayová v dopise konstatovala, že respektuje postoj EU ke čtyřem svobodám jejího volného trhu, tedy volnému pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. Dodala, že je také jasné, že britské společnosti se budou muset vyrovnat s pravidly institucí, ve kterých Británie již nebude zastoupena.