Teď není správná doba na skotské referendum, uvedla premiérka Mayová

Na druhé referendum o skotské nezávislosti teď není pravý čas. Řekla to britská premiérka Theresa Mayová. Podle ní by nebylo správné, aby voliči o budoucnosti své země rozhodovali, aniž by znali konečné výsledky jednání o chystaném britském odchodu z Evropské unie. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová v reakci na to uvedla, že blokování lidového hlasování by bylo nedemokratické.

Vlajky Skotska a Spojeného království
Zdroj: Reuters Autor: Toby Melville

„Nyní na to není správná doba,“ vzkázala britská premiérka Mayová do Edinburghu. Se Sturgeonovou o druhém referendu o nezávislosti nehodlá nyní vůbec začínat diskuzi. „Teď bychom měli spolupracovat, abychom vyjednali správnou dohodu pro Skotsko, správnou dohodu pro Spojené království,“ dodala Mayová.

Britská premiérka reagovala svým výrokem na pondělní prohlášení skotské vlády, která chce příští týden požádat skotský parlament o svolení, aby se mohlo konat nové referendum o nezávislosti. Plebiscit by chtěla uspořádat na konci roku 2018, případně začátkem roku 2019, tedy zřejmě ještě před koncem vyjednávání o brexitu.

Sturgeonová: Mayová má strach ze skotského lidu

Hlasování ve skotském parlamentu se příští týden uskuteční, uvedl mluvčí Skotské národní strany (SNP) v reakci na slova premiérky Mayové.

Skotská první ministryně Sturgeonová prohlásila, že blokování referenda ze strany Londýna by bylo „nedemokratické“ a jen by dokazovalo, že Mayová má strach z rozhodnutí skotského lidu.

Zákon o brexitu, který umožní britské vládě aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, a zahájit tak jednání o odchodu Británie z EU, podepsala ve čtvrtek královna Alžběta II. Vláda premiérky Mayové chce jednání s Bruselem zahájit do konce března. Většina obyvatel Skotska v loňském červnovém referendu hlasovala proti odchodu své země z EU.

  • Výsledky posledních průzkumů ukázaly, že nezávislé Skotsko má aktuálně podporu 47 procent respondentů, 53 procent je proti odchodu země ze Spojeného království.