Jihokorejskou prezidentku připravil soud o moc. Žalobce ji viní z korupce a vydírání

Poté, co jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje v prosinci parlament kvůli korupčnímu skandálu dočasně odvolal, ji nyní ústavní soud také zbavil moci. Tímto verdiktem tak formálně ukončil proces prezidentčina sesazení. Před soud přišli Pak podpořit její příznivci, kteří se po vynesení rozsudku střetli s policií. Při demonstracích podle policie zemřeli dva lidé.

Video Události
video

Události: Soud zbavil Pak Kun-hje moci

Pak Kun-hje se stala vůbec první jihokorejskou demokraticky zvolenou hlavou státu, která byla zbavena funkce. Důvodem odvolání jihokorejské prezidentky je její důvěrnice Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

Úřad zvláštního prokurátora v březnu zveřejnil podrobné výsledky sedmdesátidenního vyšetřování, podle nichž se Pak přímo podílela na braní úplatků. Prokuratura tímto obviněním otevřela cestu pro stíhání nyní již bývalé prezidentky, která se ztrátou vrcholné státnické funkce zároveň přišla o imunitu.

Zvláštní prokuratura rovněž Pak obvinila, že se podílela na sestavení černé listiny téměř 10 tisíc umělců, kteří byli k hlavě státu kritičtí. Listina měla sloužit k orientaci úřadů při rozhodování o tom, komu neudělit státní dotace na uměleckou činnost v oblasti divadla, hudby či literatury.

Soud: soustavně porušovala zákony

Ústavní soud uvedl, že Pak Kun-hje porušovala ústavu a zákony země „po celou dobu svého volebního období“. Exprezidentka veškerá obvinění odmítá. K soudu se ale v pátek nedostavila a její mluvčí prohlásil, že se zatím k verdiktu nevyjádří. Zatím ani neopustí prezidentský Modrý dům, dodal mluvčí.

Několik tisíc příznivců Pak, kteří verdikt přijali s hněvem, se zúčastnilo podle AP demonstrace před budovou soudu. Po pádu z policejního autobusu zahynul asi 70letý muž, který utrpěl zranění hlavy. Podrobnosti o příčinách smrti druhé osoby nebyly upřesněny. Třicet lidí utrpělo zranění. Policie zablokovala hlavní třídu v centru Soulu v obavách z větších protestů. Prozatímní prezident Hwang Kjo-an vyzval příznivce i odpůrce Pak Kun-hje, aby demonstrace zastavili.

Podle agentury Reuters většina Jihokorejců prezidentčino odvolání přivítala. V průzkumech veřejného mínění bylo pro její sesazení více než 70 procent dotázaných.

Demonstrace příznivců Pak Kun-hje před soudem
Zdroj: Reuters
Autor: Kyodo

Soul také nařídil armádě, aby se připravila na možné provokace Pchjongjangu, který by mohl zneužít nestabilní situaci doma i v zahraničí. Severokorejská státní agentura KCNA již o soudu informovala s tím, že Pak bude nyní vyšetřována jako „obyčejná kriminálnice“.

Nové volby budou do dvou měsíců

Zemi nyní podle ústavy čekají do 60 dní nové volby. Jihokorejci měli původně nového prezidenta vybírat na konci roku, ale aktuální verdikt hlasování uspíšil.

Favoritem voleb je podle průzkumů veřejného mínění bývalý jihokorejský opoziční vůdce Mun Če-in, naopak bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který byl považován za vážného soupeře, se kandidatury vzdal.

Video Studio 6
video

Zpravodajka ČT: Ve volbách je pravděpodobné vítězství levicového kandidáta