Švédsko kvůli ruské hrozbě obnoví povinnou vojnu, poprvé povolá i ženy

Švédská vláda rozhodla o znovuzavedení branné povinnosti. Od prvního ledna 2018 povolá do služby 4000 mužů a žen. Vybráni budou z 13 tisíc mladých Švédů narozených po roce 1999, kteří podstoupí psychologické a fyzické testy. Neutrální Švédsko se k tomuto kroku rozhodlo kvůli obavám z ruské agrese. Už dříve poslalo vojáky a tanky na ostrov Gotland ležící mezi Švédskem a Pobaltím.

Video Horizont ČT24
video

Bezpečnostní analytik Šulc: Ve Švédsku chybí zálohy

Švédsko zrušilo všeobecnou brannou povinnost v roce 2010 po 109 letech. Základní vojenskou službu poté absolvovali pouze dobrovolníci, kterých se ale hlásilo málo – asi 2500 ročně, přičemž země potřebuje k zajištění své bezpečnosti zhruba čtyři tisíce branců.

Základní služba potrvá devět až 12 měsíců. Cílem je povzbudit nováčky, aby se stali profesionály nebo alespoň doplnili rezervy.

„Chceme-li úplné a dobře vycvičené vojenské jednotky, dobrovolný systém musí být doplněn o povinnou vojenskou službu,“ zdůraznil švédský ministr obrany Peter Hultqvist v rozhovoru pro švédskou veřejnoprávní televizi SVT.

„Od devadesátých let došlo k razantnímu zmenšení švédské armády, v polovině 80. let měla 100 tisíc lidí plus 200 tisíc rezervistů. Švédsko se navíc nemůže spoléhat na spojenecký deštník jako jiné země.“

František Šulc

bezpečnostní analytik

Za rozhodnutím posílit armádu a spolupráci s okolními zeměmi stojí 70 procent poslanců švédského parlamentu, sdělila mluvčí ministerstva obrany Marinette Radeboová.

Švédská armáda na Gotlandu
Zdroj: Reuters
Autor: TT News Agency/Soren Andersson

Stockholm znepokojuje ruská vojenská aktivita. Po anexi Krymu zneklidňuje východ Evropy zejména přesun ruských vojenských divizí k východním hranicím Evropy, ale i častá armádní cvičení, stejně jako provokace na zemi i ve vzduchu.

NATO loni v únoru uvedlo, že ruská armáda nacvičovala jaderný útok na Švédsko. Podle zprávy za rok 2015 se ruské bombardéry přiblížily ke švédskému vzdušnému prostoru a uskutečnily fiktivní úder.

Loni v polovině září se pak objevilo na největším švédském ostrově v Baltském moři na 150 vojáků s tanky. Oficiální činitelé to odmítli komentovat s tím, že jde o tajnou misi, zároveň ale zmínili její značný význam pro zajištění bezpečnosti Švédska.

Švédsko není členem NATO, s Aliancí ale spolupracuje v takzvaném Partnerství pro mír. Branná povinnost pro muže ve věku mezi 20 a 25 lety byla ve Švédsku poprvé zavedena už v roce 1812 během napoleonských válek, v moderní formě platila od roku 1901 do roku 2010. Česko povinnou základní vojenskou službu zrušilo v roce 2005.