Sněmovna lordů podpořila garanci práv občanů EU. Mohlo by to způsobit odklad spuštění brexitu

Horní komora britského parlamentu, Sněmovna lordů, navzdory odporu vlády premiérky Theresy Mayové schválila dodatek k návrhu zákona o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Dodatek zavazuje vládu k vypracování návrhu garance práv občanů unie po brexitu. Krok lordů podle světových tiskových agentur zpozdí schválení zákona o zahájení brexitu, protože ten se nyní bude muset vrátit do Dolní sněmovny.

Video Zprávy ve 23
video

Sněmovna lordů se postavila za práva občanů EU

Dodatek, který Sněmovna lordů schválila, nutí vládu, aby do tří měsíců od odstartování jednání o brexitu předložila návrhy, jak chce zajistit občanům Evropské unie s legálním pobytem ve Spojeném království stejná práva k pobytu i po definitivním odchodu země z evropského bloku. Členové Sněmovny lordů schválili dodatek poměrem 358 hlasů ku 256.

Britská vláda už vyjádřila z přijetí dodatku zklamání. Premiérka Mayová v minulosti vyzvala Sněmovnu lordů, aby respektovala vůli voličů a přijetí zákona nezdržovala.

Zákon má umožnit vládě oficiálně zahájit s unií jednání o britském odchodu. „Naši pozici k otázce občanů EU jsme dali opakovaně najevo. Chceme zaručit práva občanů EU, kteří v současnosti žijí v Británii, a práva britských občanů žijících v jiných členských státech, jakmile to bude možné,“ uvedla v reakci na hlasování mluvčí vlády.

Premiérka Mayová v minulosti opakovaně zdůrazňovala, že garance práv občanů EU v Británii nemůže být jednostranná a Londýn ji může poskytnout jen tehdy, pokud zároveň dostane stejnou záruku z Bruselu ve prospěch Britů žijících ve zbytku EU. Takové vzájemné garance chce sama Mayová zahrnout zřejmě až do konečné smlouvy se sedmadvacítkou.

Evropským partnerům, kteří si přejí co nejrychlejší zahájení vyjednávání o podmínkách brexitu, Mayová oficiálně slíbila aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy o zrušení členství v unii do konce března.

Zákon, který jí to umožní, měl být původně schválený do 7. března a podle některých informací chtěla premiérka zahájit jednání o brexitu formálně už 9. března na summitu EU v Bruselu. Tento termín se však za současné situace zdá být zřejmě nereálný.

Pouze symbolická porážka Mayové 

Většina světových tiskových agentur se shoduje, že krok Sněmovny lordů je jen symbolickou porážkou premiérky Mayové. Přijetí zákona o brexitu to sice zdrží, ale v žádném případě nezastaví. Očekává se, že Dolní sněmovna změnu přijatou horní komorou nepodpoří, a že zákon bude nakonec schválen v původní vládní podobě.