Izraelci se snaží najít recept, jak ubránit veřejnost před nákladními auty proměněnými ve zbraň

Podle izraelské policie rodina palestinského teroristy, který v neděli v Jeruzalémě zavraždil čtyři mladé vojáky, o chystaném útoku věděla. Pět jejích členů zatkla. Tamní i evropské tajné služby se snaží najít recept, jak ubránit veřejnost před nákladními auty proměněnými ve zbraň.

Video Události
video

Izrael truchlí nad ztrátou mladých vojáků. Pokračuje vyšetřování teroristického útoku, který je připravil o život

Hádku od pouliční rvačky s policií dělí v Jeruzalémě jen pár sekund. Nervozita mezi Palestinci a posílenými izraelskými hlídkami je cítit na každém kroku. Nedělní teroristický útok se zapsal jako nejkrvavější od začátku vlny individuálního palestinského teroru před rokem a půl.

„Pokračuje vyšetřování, které se snaží zjistit, jakým způsobem se sem terorista dostal i jak získal náklaďák. Zatkli jsme devět lidí, včetně pěti jeho příbuzných,“ sdělil Micky Rosenfeld, mluvčí izraelské policie.

Nervozita mezi Palestinci a posílenými izraelskými hlídkami je cítit na každém kroku.

Jakub Szántó

zpravodaj ČT

Kolem domu útočníka jsou dál izraelští pohraničníci. Bezpečnostní služba Šin Bet zatím neprokázala napojení na teroristické organizace, i když premiér Netanjahu mluví o inspirací Islámským státem.

„Mimo jiné stopujeme sociální sítě jako Facebook. V mnoha případech se pak dá odhalit potenciální útočník,“ dodal brigádní generál Šlomo Brom, expert na izraelskou bezpečnost.