Mezi oběťmi berlínského útoku je i Češka, vláda nabídla její rodině pomoc

Česká vláda nabídla pomoc rodině Nadi Čižmárové, která se stala obětí pondělního útoku v Berlíně. To, že má berlínský útok i českou oběť, potvrdilo české ministerstvo zahraničí v noci na pátek. Žena dlouhodobě pracovala a žila se svým manželem v Berlíně. Právě on na její zmizení upozornil úřady.

V pondělí večer vjel vysokou rychlostí mezi stánky vánočního trhu na berlínském náměstí Breitscheidplatz kamion. Zemřelo 12 lidí včetně polského řidiče vozidla, který podle vyšetřovatelů svedl s útočníkem v kabině vozu souboj a nakonec byl zastřelen. Desítky lidí byly zraněny.

Plné jméno oběti zveřejnila česká diplomacie po dohodě s jejím manželem. Ministerstvo zahraničí je s ním v pravidelném spojení, navštívil jej český velvyslanec a ministr Lubomír Zaorálek s ním hovořil telefonicky.

Video Vyjádření manžela Nadi Čižmárové, oběti berlínského útoku
video

Rozhovor s manželem Nadi Čižmárové, oběti berlínského útoku

Česká strana nabídla rodině oběti pomoc, zejména při převozu těla zpátky do České republiky. „Závisí na rodině, jestli tuto pomoc využije,“ uvedl Zaorálek na ranní tiskové konferenci. 

Kromě šesti Němců a Češky jsou mezi oběťmi útoku v Berlíně také jedna Izraelka, Italka a polský řidič kamionu. Identifikovat zbývá poslední dvě oběti. České úřady nemají informace, že by se pohřešovali další Češi. Ministr Zaorálek tedy téměř vylučuje, že by byl mezi mrtvými ještě další český občan. 

„Doufal jsem, že se český občan v Evropě nikdy nestane obětí teroristického útoku. Jsem zarmoucen, že se tak stalo nyní v důsledku tohoto odporného teroristického činu. V této těžké chvíli hluboce soucítím s rodinou zesnulé,“ uvedl ministr Zaorálek ve svém nočním prohlášení.

Video Mezi oběťmi v Berlíně je i Češka
video

Mezi oběťmi útoku v Berlíně je i Češka

Mezi oběťmi útoku v Berlíně je i Češka

Tisková konference ministra Zaorálka

Soustrast rodině oběti už vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. „Snad mohu promluvit za všechny naše spoluobčany: V této těžké chvíli nejsou sami, jsme v duchu všichni s nimi, myslíme na ně, mají naši plnou podporu,“ uvedl v prohlášení předseda vlády.

V Německu se podle něj potvrdilo, že terorismus nezná hranice. „Evropa musí být v těchto těžkých chvílích více než kdy jindy jednotná a silná, musíme zásadně posílit naši bezpečnost a vést proti těmto šíleným fanatikům nekompromisní boj,“ ujistil Sobotka.