Separatisté z východu Ukrajiny vyhostili reportéry ruské nezávislé televize

Separatisté z mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky v Donbase na východě Ukrajiny vyhostili zpět do Ruska štáb ruské nezávislé televize Dožď. Stanice to oznámila na svých stránkách. Štáb byl pohřešovaný od pátku, kdy s ním televize ztratila kontakt. 

Separatisté u vesnice Petrovskoje
Zdroj: Reuters Autor: Alexandr Ermočenko

Zpravodaje Sergeje Jerženkova a Vasilije Polonského zatkli v pátek večer v Doněcku a dopravili na „ministerstvo státní bezpečnosti“, kde je vyslýchali, smazali natočené materiály, zablokovali jeden notebook a telefon a další telefon zničili. „Trápili nás čistě psychicky, ale nic víc,“ řekl Polonskij.

Vyšetřovatelé označili za příčinu vyhoštění novinářů to, že při akreditaci uvedli lživé údaje, konkrétně nesprávné číslo mobilního telefonu. To ale na místě podle Polonského vyvrátila praktická zkouška.

„Ministerstvo státní bezpečnosti“ předtím vysvětlilo vyhoštění akreditovaných ruských novinářů jejich „nezákonnou novinářskou činností“ a natáčením „neobjektivních a provokativních materiálů“, které „ve lživém světle zobrazují sociální, hospodářskou a politickou situaci“ v oblasti ovládané povstalci.

Vyhoštění novináři podle listu Kommersant v Doněcku natočili rozhovor s jedním bývalým předákem separatistů Alexandrem Chodakovským, který působil jako velitel povstalecké brigády Vostok a později jako tajemník bezpečnostní rady separatistů.

Oběma novinářům zakázaly úřady separatistů vstup na území samozvané republiky. Podle televize Dožď, která je jedním z mála nezávislých médií v Rusku, měli oba povolení jak od ukrajinské kontrarozvědky, tak od doněckého „ministerstva informací“.

Chronický konflikt na východě Ukrajiny si vyžádal téměř 10 tisíc mrtvých a na 22 tisíc zraněných. Statisíce lidí vyhnal z domovů. Situací na Donbasu by se měli v úterý zabývat ministři zahraničí takzvané normandské skupiny. Představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska oznámili, že se sejdou v Minsku.