Ruské torpédoborce odhalily u letadlové lodě nizozemskou ponorku

Dva ruské torpédoborce donutily odplout nizozemskou ponorku, která sledovala uskupení ruských válečných lodí ve Středomoří. Oznámil to mluvčí ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov
Zdroj: ČTK/AP

Torpédoborce Severomorsk a Viceadmirál Kulakov ve středu ráno podle mluvčího odhalily ponorku třídy Walrus, když byla asi 20 kilometrů od jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov a jejího doprovodu. Ponorku sledovaly více než hodinu, než ji přinutily odplout.

Mluvčí podle agentury Reuters neupřesnil, jakým způsobem tak učinily. Nizozemské námořnictvo má od 90. let ve výzbroji čtyři dieselové ponorky třídy Walrus, které jsou vyzbrojeny torpédy, minami, popřípadě mohou nést i protilodní střely.

Podle ruského generála by takové „nemotorné“ pokusy o nebezpečné manévry v blízkosti ruské eskadry mohly vést k nehodě s vážnými následky. Poznamenal také, že ruskou eskadru při plavbě do východního Středomoří sledovalo několik ponorek Severoatlantické aliance včetně americké jaderné ponorky třídy Virginia.

Pokusy cizích plavidel, ponorek a letounů přiblížit se k ruské eskadře sledují ruští námořníci podle mluvčího v reálném čase, což je „běžnou námořní praxí a prvkem praktického bojového výcviku na moři“.

Do Středozemního moře přes Lamanšský průliv

Ruské námořnictvo ale vzbudilo pozornost, když letadlová loď Admirál Kuzněcov zamířila v říjnu k syrským břehům ze Severního moře přes Lamanšský průliv. Británie vyslala svou válečnou fregatu HMS Richmond, aby sledovala pohyb ruské letadlové lodi. NATO tehdy uvedlo, že se ruské seskupení pohybuje v mezinárodních vodách.

Po sérii incidentů, kdy se například ruská letadla nebezpečně blízko přiblížila k aliančním letounům a lodím, začalo NATO s Ruskem jednat o způsobech, jak na Baltu bezpečnost posílit.