Palio di Siena

80 sekund, 10 koní, žádná sedla. Palio dostává obyvatele italské Sieny do varu už pět století

Deset neosedlaných koní se řítí náměstím. Žokejové v barevných dresech ženou zvířata do ostré zatáčky, bok po boku, bičem trefují koně i soupeře. Na písečné dráze zvíře běžící v čele podklouzne, ale hrozící pád vyrovná. Ozývá se výstřel děla a na dráhu skáčou jásající davy. Čtvrť „Vlčice“ právě vyhrála slavné sienské Palio.

 

Každý rok se historické náměstí Piazza del Campo v italské Sieně zaplní stovkami návštěvníků. U bariér, které na náměstí vymezují prostor závodní dráhy, vydrží někteří čekat i deset hodin, aby si zajistili místa se skvělým výhledem. Historický koňský závod vyvolává vášně nejen mezi obyvateli toskánského města. 

Jen tři okruhy kolem náměstí

Palio je především soupeřením 17 městských čtvrtí, takzvaných kontrád, a jeho historie sahá až do 16. století. Systém pochází z 13. století, kdy bylo efektivnější organizovat jednotlivá povolání a vojenské jednotky podle bydliště. Jednotlivých částí bylo ve městě původně 59, postupně se ale slučováním zredukovaly na současný počet. Každá má své barvy, stejnokroj, vlajku a obyvatele, kteří jsou na svůj původ adekvátně hrdí.

   

Každého závodu se ovšem kvůli rozměrům náměstí a závodní dráhy může zúčastnit jen 10 koní. Proto se dostihu účastní vždy jen sedm kontrád, které se do minulého dostihu nedostaly. Zbylé tři čtvrti se losují. Jednotlivé městské části si rovněž najímají žokeje, kteří na neosedlaných koních během závodu oběhnou náměstí celkem třikrát. Celý dostih pak netrvá více než půl druhé minuty.

Oslavy i rvačky

Palio ale není jen koňským závodem. Jde o jednu z nejdůležitějších kulturních událostí v tomto toskánském městě. Celému dostihu předchází několikahodinová přehlídka, při které se představují vlajkonoši z jednotlivých městských částí, náměstím projíždí vůz tažený voly a obyvatelé města se převlékají do historických kostýmů. Že jde o významnou událost je vidět po celém městě – nepřehlédnutelné jsou třeba všudypřítomné vlajky. 

Každým rokem se také semele mnoho potyček mezi obyvateli čtvrtí a příznivci kontrád, které se závodu účastní. Do potyček se dostávají i samotní žokejové. Není výjimkou, že žokeje, který v dostihu prohraje, stáhnou obyvatelé jeho čtvrti z koně a vyřizují si s ním účty ručně. Vítězný žokej se ovšem stává miláčkem celé kontrády – a pro příští závod se ho městská část snaží koupit pro sebe.

 

Závodí se jen dvakrát do roka

Zájemci se mohou na Palio přijet podívat dvakrát do roka – 2. července a 16. srpna. Pro samotné žokeje je ale hodnotnější vítězství v srpnovém závodě. Ten se pak účastní i se svým koněm oslav, které mimo jiné probíhají také ve slavné sienské katedrále. Ta je u této příležitosti vyzdobena vlajkami vítězné kontrády.