Doktor psychologie Lubanga dostal za verbování dětí 14 let

Haag - Za verbování a zneužívání dětských vojáků poslal Mezinárodní trestní soud (ICC) velitele konžských milic Thomase Lubangu na 14 let do vězení. Už v březnu ho soud uznal vinným ze zločinů během občanské války v Kongu v letech 2002 a 2003, dnes pak haagský tribunál vynesl výši trestu. Lubanga, který na vysoké škole vystudoval psychologii, se proti verdiktu může odvolat.

Březnový rozsudek nad Lubangou byl prvním v desetileté historii ICC, jehož úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Lubangovi přitom hrozilo až doživotí, nakonec ho ale soud poslal do vězení na 14 let. 

Soudce mezinárodního tribunálu svůj verdikt vysvětlil s tím, že někdejší velitel s vyšetřovateli spolupracoval a svým svědectvím napomohl ke stíhání dalších osob, kteří jsou či brzy budou v Haagu souzeni. Rovněž prý svých činů litoval. Nad nízkým trestem se přesto pozastavuje mnoho lidí z řad právníků či odborníků na mezinárodní politiku. „On už je v Haagu od roku 2006 a ta léta se mu započítávají, takže ho čeká už pouze dalších osm let,“ doplnil afrikanista Otakar Hulec s tím, že zločinec by mohl být po odpykání půlky trestu propuštěn.

Lubanga byl obžalován spolu se šéfem ugandských milicí Jospehem Konym, který ale stále spravedlnosti uniká. Lubanga se před soudem zodpovídal z najímání dětských vojáků k bojům ve východním Kongu. „Bylo u něj prokázáno, že verboval chlapce a děvčata už od věku deseti let,“ poznamenal Hulec. Lubanga ale od začátku tvrdí, že je nevinný. Prý byl jen politik a na násilnostech neměl žádný podíl. 

Další osud dětských vojáků je podle afrikanisty Hulce velmi těžký. „Zanechalo to na ně velmi negativní důsledky, mají narušený celý další život,“ uvedl. Thomas Lubanga nevinné děti zneužíval k bojovým akcím přesto, že je vystudovaný doktor psychologie. „Využíval k tomu alkohol či drogy. Problém zneužívání dětí byl hlavní příčinou, proč proti němu byl vydán mezinárodní zatykač,“ prohlásil Otakar Hulec.

Thomas Lubanga
Zdroj: AP Photo/Jerry Lampen

Jedenapadesátiletý vůdce vzbouřeneckého Svazu konžských vlastenců (UPC) od září 2002 do srpna 2003 ve východokonžském distriktu Ituri nasazoval děti do bojů v rámci občanského konfliktu, ve kterém se mimo jiné válčilo o přístup k těžištím zlata. „Jednalo se tam rovněž o etnický konflikt. Lubanga je příslušníkem skupiny Hema, z území se snažil vyhnat příslušníky kmene Lendu, aby se mohl zmocnit těch nejbohatších dolů,“ vysvětlil Hulec.

Občanská válka skončila po pěti letech v roce 2003. Vyžádala si odhadem 60 000 obětí. V řadách povstalců tehdy působilo více než 30 000 dětských vojáků. Lubanga byl zatčen v Kongu v roce 2005 a o rok později vydán do Haagu. Proces s ním začal v lednu 2009.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Skoro třetina lidí, kteří vtrhli do Ceuty, se vrátila do Maroka

Španělské úřady odhadují, že do Ceuty za poslední den přišlo z Maroka na 60 tisíc migrantů, asi 25 tisíc se jich ale vrátilo zpět. Nejméně 34 lidí utonulo. Chaotické snahy o překonání hranice pokračují i v pátek, ačkoliv Maroko posílilo ostrahu části hranice a do oblasti zamířili španělští vojáci. Premiér Pedro Sánchez označil čtvrteční události za narušení územní celistvosti své země.
09:37Aktualizovánopřed 30 mminutami

Macinka chce prozkoumat financování Českých center

Ministerstvo zahraničí neplánuje rušit žádné z Českých center, naopak vidí potenciál k jejich rozšíření. Oznámil to šéf diplomacie Petr Macinka (Motoristé) s tím, že chce ale proměnit jejich efektivitu. Novým generálním ředitelem Českých center se od srpna stane končící velvyslanec v Egyptě Ivan Jukl. Deník N po tiskové konferenci k tématu oznámil, že ministerstvo na ni odmítlo akreditovat jeho novinářku Zdislavu Pokornou.
11:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Babiš žádá uzavření Schengenu pro Španělsko. Nevylučoval bych ho, řekl Macinka

Schengenský prostor je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Španělsko třeba okamžitě uzavřít. Situaci po proniknutí desítek tisíc migrantů do španělského města Ceuty na severu Afriky považuje za skandál způsobený španělskou vládou. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) uvedl, že má situaci za velmi složitou pro celý schengenský prostor. Španělsko by z něj nevylučoval. Země je součástí Schengenu, ale pro Ceutu platí zvláštní výjimky a specifický hraniční režim.
14:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Situace se výrazně zhoršila.“ Slovjansk čelí novým ruským dronům i sílícímu ostřelování

Ruská armáda začala k útokům v okolí Slovjansku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny používat nové typy dronů, řekl stanici Suspilne Donbas voják 30. samostatné mechanizované brigády Volodymyr. Podle šéfa městské vojenské správy Vadyma Ljacha město denně čelí také útokům naváděných leteckých pum a raketového dělostřelectva. Sílící ostřelování mění každodenní život obyvatel, komplikuje dopravu i fungování zdravotnických služeb a zvyšuje tlak na evakuaci, zatímco ruské jednotky se pokoušejí postupovat směrem k tomuto městu.
před 1 hhodinou

„Je to špatný plán pro fotbal.“ Blízký poradce šéfa FIFA rezignoval

Jeden z nejbližších poradců předsedy mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina po zveřejnění plánů na prodej práv na světové šampionáty rezignoval. Carlos Cordeiro označil návrh za špatnou dohodu pro fotbal a pro jeho budoucnost.
před 3 hhodinami

Maďarsko se chystá na úplné odstavení své jediné jaderné elektrárny

Maďarská jaderná elektrárna Paks zatím kvůli nízkému průtoku Dunaje pokračuje v produkci energie zhruba v polovičním objemu, než je běžné. Podle agentury MTI to v pátek uvedl premiér Péter Magyar, který ve čtvrtek avizoval brzkou úplnou odstávku elektrárny. Problémy s výrobou energie kvůli suchu hlásí i Rumunsko. Za současný pokles vody v Dunaji může podle médií kombinace dlouhodobého sucha a letní vlny veder.
před 4 hhodinami

AI od Anthropicu se při testech nabourala do systémů tří firem

Několik týdnů po hackerském útoku modelu umělé inteligence (AI) společnosti OpenAI, vývojáře ChatGPT, její konkurent Anthropic přiznal, že se mu stalo něco podobného. Při testování umělá inteligence Anthropicu neplánovaně vnikla do počítačových systémů tří firem, uvedla na svém blogu společnost. Skutečnost, že se model AI při testu z vlastní iniciativy stal hackerem byla považována za bezprecedentní incident a varovný signál pro technologický průmysl, nyní je však jasné, že to nebyl ojedinělý případ, upozornila agentura DPA.
před 6 hhodinami

Rada pro mír dosáhla dohody o odzbrojení Hamásu, oznámil Trump

Rada pro mír dosáhla dohody ohledně úplného odzbrojení teroristického hnutí Hamás a dalších palestinských skupin v Pásmu Gazy. Oznámil to prezident USA Donald Trump. Hamás dosažení dohody potvrdil, Jeruzalém se zatím nevyjádřil. Dohoda bude naplňována postupně, přičemž po dokončení procesu odzbrojení se z pásma stáhne izraelská armáda a odpovědnost za bezpečnost převezmou Mezinárodní stabilizační síly (ISF) spolu s nově vytvořenou palestinskou policií, sdělil Trump.
01:27Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.