Počet bruselských obětí se zvýšil na 32 mrtvých. Údajného teroristu z letiště policie propustila

Úterní útoky na bruselském letišti a v metru si podle nových informací vyžádaly nejméně 32 obětí. Vedle toho zemřeli i tři atentátníci. Bilanci zveřejnila v pondělí ráno na svém Twitteru belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Blocková. Belgie stále pokračuje v pátráních po islamistech a prokuratura v pondělí oznámila obvinění dalších tří lidí ze členství v teroristické organizaci. Propustit musela naopak Faycala Cheffoua, kterého podezírala, že byl třetím teroristou na letišti Zaventen.

  • 22. března kolem úterní osmé hodiny ráno (SEČ) došlo na bruselském letišti Zaventem ke dvěma výbuchům v odletové hale. Následně se ozvala exploze také na stanici metra Maalbeek v centru města nedaleko evropských institucí.
  • Zemřelo 32 lidí a tři atentátníci, dalších více než 300 lidí bylo zraněno.
  • K útokům se přihlásila organizace Islámský stát, která podle egyptských zdrojů vyjádřila odhodlání spáchat další útoky. Na útocích se podíleli dva bratři El Bakraouiové – jeden z nich zabíjel na letišti, zatímco druhý v metru – a už dříve sledovaný radikál Nadžim Laachraoui.

Agentura Reuters v pondělí informovala s odvoláním na krizový štáb o nejméně 34 mrtvých, AFP krátce poté s odkazem na stejný zdroj uvedla bilanci o jednoho mrtvého vyšší. De Brocková na Twitteru upřesnila, že 31 lidí zahynulo při výbuších na letišti a v metru, další čtyři lidé pak podlehli zraněním v nemocnicích. Všechny tyto informace zahrnují do počtu mrtvých i všechny tři sebevražedné atentátníky.

Samotná identifikace obětí ale ještě neskončila. Zatím se belgickým úřadům podařilo zjistit totožnost u 28 zabitých. Na letišti z těchto identifikovaných obětí zemřelo 15 lidí, z toho šest Belgičanů a devět cizinců. Z obětí, které zahynuly při výbuchu metra, úřady určily totožnost 13 lidí, jde o deset Belgičanů a tři cizince. Mezi mrtvými jsou čtyři Američané, ale také občané Británie, Itálie, Číny, Nizozemska, Francie, Německa a Švédska.

Na bruselském letišti Zaventen se v úterý odpálili dva sebevražední atentátníci, které ale doprovázel třetí terorista. Belgické úřady se podle tamních médií domnívaly, že jde o novináře na volné noze Faycala Cheffoua. V pondělí ale prokuratura oznámila, že důkazy o jeho vině nesvědčí, a nechala ho propustit.

Třetí terorista s kloboukem na hlavě odešel z letiště zřejmě ještě před útoky a policie po něm nadále pátrá. Vyšetřovatelé nově zveřejnili záznam bezpečnostní kamery, dosud byla k dispozici jen fotografie z tohoto videa:

Pátrání po islamistech nekončí

Belgická prokuratura vznesla obvinění proti dalším třem lidem, které vyšetřovatelé odhalili při rozkrývání džihádistické sítě stojící za údery v Belgii a ve Francii. Policejní akce ale pokračují i v dalších státech Evropské unie. Nizozemská policie zadržela v neděli 32letého Francouze, který je podezřelý z plánování dalšího útoku.

2 minuty
Pátrání po radikálních islamistech pokračuje
Zdroj: ČT24

Žádost o jeho zadržení vydala Paříž již v pátek, podle listu De Volkskrant je tak pravděpodobné, že případ souvisí se čtvrtečním zadržením Redy Kriketa na pařížském předměstí Argenteuil. I on je totiž podezřelý z přípravy teroristického útoku. Podle nizozemské prokuratury bude zatčený muž co nejrychleji vydán do Francie.

Kromě něj zadržela nizozemská policie ještě další tři osoby. Jedná se o dva muže ve věku 43 a 47 let původem z Alžírska. Údaje o třetím podezřelém zatím nebyly zveřejněny.

Belgická policie v neděli provedla dalších třináct razií, a to většinou v okolí hlavního města. Dva domy policisté prohledali také ve vlámských městech Mechelen a Duffel mezi Bruselem a Antverpami. Zadrželi přitom devět lidí, přičemž pět z nich po výslechu propustili. U zbylých čtyř osob se čeká na rozhodnutí soudu o případném uvalení vazby.

Podle německého deníku Die Welt policisté v přímé souvislosti s útoky v Bruselu a v Paříži stále pátrají po přinejmenším osmi podezřelých, kteří se zdržují v Evropě či v Sýrii. Většinou jde prý o francouzské nebo belgické státní příslušníky. Všichni byli podle zdrojů listu v kontaktu buď se strůjcem loňských listopadových atentátů v Paříži Abdelhamidem Abaaoudem, nebo s nedávno zadrženým Salahem Abdeslamem.

Letiště je stále mimo provoz

Hlavní bruselské letiště Zaventen, kde se odehrál jeden z úterních útoků, je stále zavřené. Jeho vedení prozatím nedokáže říct, kdy odsud opět začnou létat plánované spoje. Brzy by ale měly proběhnout zkoušky, které ukáží, zda je letiště připraveno alespoň na částečné obnovení služeb. V úterý na 800 zaměstnanců vzdušného přístavu prověří funkčnost dočasné infrastruktury a také opatření pro odbavování cestujících.

Bruselské letiště Zaventem po sebevražedných útocích
Zdroj: Ivan Batyrev/ČTK/ITAR-TASS

Dělníci v Zaventem začali s potřebnými stavebními pracemi ve čtvrtek. Odlétající cestující nyní budou procházet prozatímní odbavovací halou v přízemí, kde dočasně budou přepážky a místa k odevzdání zavazadel. Odtud pak přes služební schodiště projdou do původní kontrolní zóny, kterou výbuchy neponičily.

Nový systém musí podle mluvčí letiště Florence Mulsové nejdříve schválit vláda, teprve poté je možné očekávat opětovné zprovoznění uzavřeného terminálu. Všechna připravovaná opatření musí mimo jiné vyhovět všem bezpečnostním standardům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hongkongský soud uznal aktivistu Laie vinným ze spiknutí se zahraničními silami

Hongkongský soud v pondělí uznal prodemokratického aktivistu a někdejšího mediálního magnáta Jimmyho Laie vinným z porušení kontroverzního zákona o národní bezpečnosti. Lai se podle soudu spolčil se zahraničními silami a publikoval štvavé materiály, za což mu podle zmíněného Čínou vnuceného zákona hrozí až doživotí, napsala agentura Reuters.
04:49Aktualizovánopřed 3 mminutami

Chilané zvolili prezidentem krajně pravicového politika Kasta

Prezidentem Chile byl zvolen krajně pravicový politik José Antonio Kast, který v nedělním druhém kole voleb porazil levicovou konkurentku Jeannette Jaraovou. Po sečtení více než 99 procent okrsků získal Kast téměř 58,2 procenta hlasů, zatímco Jaraová dostala 41,8 procenta. Média se shodují, že Chile bude mít po jasném Kastově vítězství nejpravicovější vedení od konce diktatury Augusta Pinocheta v roce 1990.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Útok v Sydney má řadu obětí. Cílil na židovskou komunitu

Střelba na pláži Bondi v Sydney si vyžádala patnáct obětí, včetně dítěte. Zraněných je nejméně 40. Na místě byl zabit také 50letý střelec, čímž se počet zemřelých zvýšil na šestnáct. Podle agentury Reuters to uvedla australská policie. Druhý útočník je v kritickém stavu v nemocnici. Premiér státu Nový Jižní Wales Chris Minns oznámil, že útok cílil na židovskou komunitu v Sydney. Podle izraelského serveru The Jerusalem Post se na místě konaly oslavy židovského svátku chanuka, kterých se účastnily přibližně dva tisíce lidí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Po střelbě na Brownově univerzitě v USA zemřeli nejméně dva lidé

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Policie později uvedla, že zadržela v souvislosti se střelbou jednu osobu. Podle šéfa policie Oscara Pereze je podezřelému kolem 20 let, s odvoláním na probíhající vyšetřování však odmítl sdělit podrobnosti. Úřady v tuto chvíli nepátrají po dalších podezřelých.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Britští reformisté navzdory řadě kauz hlásí širokou členskou základnu

Britští reformisté Nigela Farage prohlašují, že jsou „největší britskou politickou stranou“. V počtech členů předstihli vládní labouristy, kterým základna podporovatelů naopak klesá. Pokračující úspěchy pravice zatím nebrzdí ani skandály ohledně výdajů za kampaň a možných rasistických výroků jejího předsedy z dob studií.
před 8 hhodinami

Zelenskyj připustil, že Ukrajina by mohla udělat kompromis ohledně NATO

Evropské a americké bezpečnostní záruky pro Ukrajinu by mohly být náhradou za členství země v NATO, připustil podle Reuters ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdůraznil přitom, že by to byl z ukrajinské strany kompromis a takové záruky by musely být právně závazné. V Berlíně více než pět hodin jednal s kancléřem Friedrichem Merzem a Američany o jejich návrhu na ukončení ruské války, k jehož původní podobě měl Kyjev a jeho evropští spojenci výhrady. Americký vyslanec Steve Witkoff hovořil po jednání o „výrazném pokroku“.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V Súdánu jsou mrtví po dronovém úderu na nemocnici

Sedm lidí zemřelo a dalších dvanáct utrpělo zranění při dronovém útoku na vojenskou nemocnici v rebely obléhaném městě Dilling na jihu Súdánu. Mezi oběťmi jsou pacienti i jejich příbuzní, píše agentura AFP s odvoláním na zdravotníky.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Kolemjdoucí bleskově odzbrojil střelce v Sydney

Jeden z kolemjdoucích v Sydney nejspíš zabránil většímu masakru, když se mu během krátké chvíle podařilo připlížit k jednomu ze střelců a odzbrojit ho. Video, jež se rychle šíří na sociálních sítích, zveřejnila australská média či britský Telegraph. Útok si vyžádal mnoho mrtvých, podle úřadů střelci cílili na účastníky židovské akce.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...