Americká letadla udeřila na tábor IS v Libyi - desítky mrtvých

Při náletech na teroristy na severozápadě Libye zemřelo nejméně 40 lidí, oznámil starosta města Sabráta. Podle amerického listu The New York Times útočila americká letadla. Jejich cílem byl tábor Islámského státu (IS) – konkrétně vysoce postavený tuniský radikál, který stál za dvěma loňskými velkými útoky v Tunisku.

Město Sabráta se nachází poblíž tuniských hranic. Podle starosty letadla vybombardovala budovu ve čtvrti Qasr Talil, kde žije hodně zahraničních pracovníků. Podle něj zemřelo 41 osob a šest dalších utrpělo zranění.

Zástupci města, kteří na místo dorazili po útoku, prý našli zbraně. Starosta uvedl, že mezi mrtvými jsou Tunisané, Jordánec a dvě ženy.

Muž zraněný při americkém náletu v Libyi
Zdroj: REUTERS/Sabratha



Ozbrojenci napojení na IS zabili při loňských útocích v muzeu v Tunisu a na pláži v Sousse desítky lidí. Všichni prošli před návratem do vlasti výcvikem v Libyi.

Nejnovější nálet cílil na vysoce postaveného radikála Nuraddína Šúšána, který měl stát za oběma atentáty v Tunisku, píše NYT. Mezi mrtvými je na třicet členů IS. Zda je Šúšán po smrti, ovšem není jasné.

Bojovníci IS představovali hrozbu pro USA i jejich zájmy v regionu, okomentoval úder mluvčí Pentagonu Peter Cook s tím, že IS podporoval útoky na USA a jejich spojence v této oblasti a Washington hodlá dál chránit národní bezpečnost.

O začátek větší americké ofenzivy proti IS v Libyi se ale podle zdrojů NYT nejedná. V posledních měsících odstartovala řada tajných amerických a britských průzkumných misí v Libyi, jejichž cílem je identifikace místních vůdců radikálů a zmapování sítě IS kvůli případným náletům. 

Americký nálet na IS v Libyi
Zdroj: REUTERS/Sabratha

IS ovládá v Libyi mimo jiné oblast kolem Syrty - rodiště Muammara Kaddáfího. Řada velitelů IS se do země přesunula z Iráku a Sýrie, kde teroristé vyhlásili chalífát. Podle Washingtonu má v současné době v Libyi na šest tisíc bojovníků.

„Od začátku jsem říkal, že půjdeme po IS, kdekoli se objeví - stejně jako jsme šli po Al-Káidě. V těchto akcích budeme pokračovat vždy, když budeme mít k dispozici jasné cíle,“ prohlásil tento týden šéf Bílého domu Barack Obama s tím, že USA nedopustí, aby IS v Libyi zapustil kořeny.  

Až pět tisíc bojovníků IS se vrátilo do Evropy, varuje Europol

Šéf Europolu Rob Wainwright varoval, že do Evropy se vrátilo až pět tisíc vycvičených bojovníků IS. „Očekáváme, že Islámský stát nebo jiné nábožensky založené teroristické skupiny spáchají útok někde v Evropě s cílem dosáhnout co největších ztrát mezi civilním obyvatelstvem,“ konstatoval Wainwright.

Podle něj ale nejsou důkazy o tom, že by teroristé systematicky využívali k cestě do Evropy uprchlické trasy. „Pokud máte tisíce lidí, těžko všechny (radikály) odhalíte,“ podotkl ale bezpečnostní analytik František Šulc.

IS využívá k boji i nezletilé. Američtí vědci sledovali propagandu IS v posledních 13 měsících a došli k závěru, že „v akci“ zemřelo 89 chlapců ve věku 8 až 18 let. Třicet devět procent z nich zemřelo při sebevražedných atentátech, 33 procent vysloveně v boji, píše se ve studii publikované na internetových stránkách Centra boje proti terorismu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Írán začnou podle Trumpa znovu jednat

Spojené státy a Írán v pondělí začnou znovu jednat. Podle agentury AFP to v noci na pondělí oznámil americký prezident Donald Trump, který předtím odvolal ohlášený rozsáhlý útok proti islámské republice. Zatímco Trump tvrdil, že o odklad úderů žádaly Teherán a další země v regionu, íránská média s odkazem na své zdroje označila prezidentovo tvrzení o teheránské žádosti za lež.
před 1 hhodinou

Marocká vláda se poprvé vyjádřila ke krizi v Ceutě, obvinila z ní pašeráky

Marocká vláda obvinila z migrační krize ve španělském městě Ceuta pašeráky a šíření dezinformací, informují v neděli média. Jde o první oficiální vyjádření Rabatu ke čtvrtečním událostem, kdy z Maroka do sousední Ceuty dle španělských úřadů proniklo na 50 tisíc migrantů. Vedení Ceuty hovořilo dokonce o 60 tisících. Marocké ministerstvo vnitra nyní tvrdí, že jich bylo méně. Téměř všichni už v pátek španělské město opustili, zůstává tam ale ještě několik tisíc běženců.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou leteckou základnu, rafinerii i další sklad Wildberries

Ukrajinské drony zaútočily na leteckou vojenskou základnu a rafinerii v ruské Saratovské oblasti. O tamních náletech informoval jak ukrajinský generální štáb, tak telegramové kanály, a údery v regionu potvrdily i ruské úřady. Ukrajina dále uvedla, že útočila i na ruské průmyslové či vojenské cíle v Kalužské, Brjanské a také v Samarské oblasti, kde vzplál další sklad společnosti Widlberries. Ukrajina hlásí oběti po ruských útocích, jejich cílem byl i poštovní terminál.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Exploze u restaurace v Moskvě zabíjela, zamýšleným terčem mohl být ruský generál

Explozi u luxusní restaurace v Moskvě, která v sobotu zabila pět lidí a další zranila, způsobila podomácku vyrobená výbušnina, oznámil dle agentury TASS Národní protiteroristický výbor. Zatím není jasné, zda šlo o politický motiv. Podle některých ruských médií mohl být zamýšleným terčem ruský generál, který se dle Ukrajiny podílel na masakru v Buči. Podle informací serveru Verstka mezi zraněnými může být generálova dcera.
1. 8. 2026Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Řecku se při hašení srazily vrtulníky, dva mrtví. Požáry trápí i část USA

Západně od Athén se v neděli při hašení lesních požárů srazily dva vrtulníky. Oba členové posádky jednoho z nich zemřeli, posádku druhého stroje se podařilo zachránit, uvádí Reuters s odkazem na řecké hasiče. Požáry v této oblasti od pátku zničily už přes deset tisíc hektarů porostu. Byli také zatčeni dva lidé, kteří jsou podezřelí, že vypuknutí požáru nedbalostí způsobili. Stav nouze kvůli rychle se šířícím požárům vyhlásil americký stát Washington. Hasičům na jihozápadě Francie se naopak daří držet oheň nadále pod kontrolou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Úřady v Gaze hlásí, že Izrael za dva dny zabil v Pásmu přes dvacet lidí

Izraelská armáda v neděli v Pásmu Gazy zabila nejméně třináct Palestinců, informovala podle agentury AFP místní civilní obrana. Útoky zasáhly i stany, v nichž žijí obyvatelé vysídlení válkou, a mezi oběťmi je i devítileté dítě, tvrdí místní zdravotníci dle agentury Reuters. Už v sobotu zemřelo při izraelských úderech v Pásmu Gazy podle tamních institucí osm lidí. Izraelská armáda uvedla, že zabila tři teroristy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zdravotnictví na Kubě kolabuje. Chybí léky i doktoři, na operaci čekají tisíce lidí

Kubánské zdravotnictví, svého času jedno z nejlepších v Latinské Americe, se potýká s krizí, kterou letos bezprecedentně zhoršilo americké ropné embargo. Časté výpadky elektřiny i dodávek vody postihují také nemocnice, které i proto mají na čekacích listinách na chirurgickou operaci přes sto tisíc pacientů. Zároveň rostou počty nakažených horečkou chikungunya, kterou přenášejí komáři množící se v haldách odpadků na ulicích, na jejichž odvoz není palivo, popsal server CiberCuba.
před 8 hhodinami

Rojí se v sadech i na vinicích. Itálie se potýká s broukem z Dálného východu

Duhově zelení brouci s měňavými krovkami, jejichž původní domovinou je Japonsko, se stávají čím dál větší hrozbou v Itálii. Rojí se po sadech a vinicích a zanechávají za sebou listy s vykousanými mřížkami, což oslabuje rostliny a snižuje úrodu. Brouk se šíří i do dalších evropských zemí.
před 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.