Merkelová v novoročním projevu: Uprchlíci jsou pro Německo šancí do budoucna

I přes řadu problémů představuje příchod statisíců uprchlíků pro Německo především příležitost do budoucna – tato slova pronese za několik hodin německá kancléřka Angela Merkelová ve svém novoročním projevu. Jeho znění zveřejnila tamní média předem. Německo podle Merkelové výzvy spojené nejen s uprchlickou vlnou zvládne, protože je to silná země. Kancléřka chce také vyzvat Němce k soudržnosti.

Německá kancléřka Angela Merkelová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Markus Schreiber

Merkelová ve svém projevu přiznává, že integrace tolika lidí bude stát „čas, síly i peníze“. „Pokud to ale vezmeme za správný konec, je dnešní velký úkol přistěhovalectví a integrace tolika lidí šancí do budoucna,“ stojí v textu projevu, který bude poslední den v roce v 19:15 SEČ přenášet veřejnoprávní ZDF.

Je sice třeba poučit se z chyb minulosti, ale úspěšné přistěhovalectví podle Merkelové zemi vždy obohatilo - hospodářsky i společensky. Německo je jedním z hlavních cílových států, kam migranti během současné krize směřují. Letos jich do země podle oficiálních údajů přišlo už více než milion.

V současné době, kdy ve společnosti sílí xenofobní a rasistické nálady, vyzývá kancléřka v textu obyvatele Německa, aby se nenechali rozdělit.

„Je důležité, abychom nenaslouchali těm, kteří si s chladem či dokonce nenávistí v srdci chtějí uzurpovat němectví jen pro sebe a ostatní z něj chtějí vyloučit.“

Angela Merkelová

německá kancléřka

S arabskými titulky

Stanice ZDF letos k novoročnímu proslovu kancléřky Merkelové poprvé nabídne také anglické a arabské titulky. Projev předsedkyně německé vlády si s nimi bude možné přehrát ihned po odvysílání čtvrthodinového poselství na internetové stránce veřejnoprávní televize.

„Pomocí arabských a anglických titulků se chce ZDF dostat k co největšímu počtu uprchlíků,“ uvedla stanice. Anglickými i arabskými titulky stanice už opatřila i vánoční proslov prezidenta Joachima Gaucka.

Bild: Německo zpřísní Syřanům azylové řízení

Současně s tím ovšem přicházejí informace, že Německo chce od Nového roku zpřísnit azylové řízení pro běžence ze Sýrie, Iráku a Eritreje. Tvrdí to bulvární deník Bild. Pro zmíněné skupiny běženců až dosud platily zjednodušené azylové podmínky a o jejich narovnání se ve Spolkové republice hovoří dlouhodobě, termín však dosud oficiálně oznámen nebyl.

V praxi to bude znamenat, že všichni uchazeči o azylový status budou v Německu muset podstoupit stejné osobní pohovory. Německé úřady tak opět od Syřanů, Iráčanů a Eritrejců budou chtít znát podrobnosti o jejich minulosti, vzdělání či cestě, kterou do Německa podnikli. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) předpokládá, že toto opatření
výrazně zpomalí zpracování azylových žádostí.

Důvodem očekávané změny jsou otázky bezpečnosti. Radikální hnutí Islámský stát, které ovládá značné oblasti v Sýrii a Iráku, totiž ukořistilo desítky tisíc syrských pasů, což může usnadnit teroristům pronikání do Evropy. Před tímto rizikem varuje i německá policie nebo evropská agentura pro ochranu vnějších hranic Frontex.