Rakušané začali stavět plot na pomezí se Slovinskem. I když uprchlíků ubývá

Rakušané začali stavět plot na společné hranici se Slovinskem. Podobně jako v případě dalších států jde o opatření, které má usměrnit vstup migrantů přicházejících po takzvané balkánské cestě. Stavba u štýrského hraničního přechodu Spielfeld by měla být hotová do Vánoc.

Plot o délce 3,7 kilometru začaly rakouské stavební firmy budovat kolem 14:00 SEČ. Po dokončení by měl být vysoký 2,5 metru. Ke stavbě budou použity jen takové materiály, které bude možné v případě potřeby opět bez problémů odstranit, uvedl zástupce armády major Gerald Trampusch.

V zemi jsou už instalovány první sloupy, mezi které se natáhne drátěné pletivo, uvedla APA. Na stavbě se podílejí i vojáci rakouské armády: na místě je jich během pondělí téměř čtyřicet. Vztyčování plotu má být v několika etapách, protože rakouská vláda zatím neuzavřela jednání se všemi majiteli pozemků, na nichž má plot stát.

Slovinská vláda už dříve dala najevo, že opatření nemá za cíl uzavřít hranice nebo zastavit migranty, nýbrž usměrnit jejich tok. Slovinci příchozí převážejí na sever k hranicím Rakouska, v němž běženci buď žádají o azyl, anebo přes které spíš chtějí pokračovat do Německa nebo do Švédska.

Rakousko přistoupilo ke kontroverznímu kroku navzdory faktu, že proud uprchlíků v prvních prosincových dnech značně polevil. Zatímco v prvních třech listopadových týdnech přicházelo denně až šest tisíc lidí, nyní to je za téměř čtyři dny od 1. prosince celkem necelých devět tisíc migrantů. Také v sousedním Slovinsku napočítali za středu a čtvrtek jen tři tisíce nově příchozích, což je oproti předchozímu období podprůměrný počet.

U hranic s Makedonií budeme muset zakročit, varuje řecký ministr

Mezitím se stále vyostřuje situace na řecko-makedonské hranici, kde uvízla řada migrantů po rozhodnutí Makedonie nevpouštět je na své území. Řecký ministr už připouští, že proti vášním bude nutné zasáhnout silou.

Běženci u řecko-makedonských hranic
Zdroj: ČTK/AP

U hraničního města Indomeni migranti například blokují železniční trať. „Tomu musí stát zabránit,“ řekl ministr Ioannis Muzakas. „Vyvíjíme velké úsilí, abychom situaci vyřešili nenásilně. Ale vláda musí prosadit respektování zákona,“ dodal. K tomu by podle něj mělo dojít v několika následujících dnech. Migranti budou odvezeni vlakem do Atén, kde budou moci podat žádost o azyl.

Situace na řecko-makedonské hranici je napjatá. V Indomeni v poslední době tábořilo několik tisíc běženců. Makedonie pouští dál jen uprchlíky ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku a ostatní, které označuje za „ekonomické migranty“, vpustit odmítá. Opakovaně tam kvůli tomu dochází ke střetům s policisty.