Evropa uprchlíky sama nezvládne. Jsou třeba globální kvóty, nabádá Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán, který v zahraničí čelí kritice kvůli tvrdému postoji k migrantům, navrhuje, aby se o velkou masu lidí, kteří migrují z Blízkého východu, Asie a Afriky do Evropy, podělil celý svět. V projevu na zasedání Valného shromáždění OSN upozornil, že Evropa toto břímě sama nezvládne.

Viktor Orbán
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ronald Zak

Nynější krize podle předsedy maďarské vlády není „uprchlickou krizí“, nýbrž „nekontrolovaným masovým migračním hnutím bez limitů“. Jak uvedl, zapojeni jsou do něho ekonomičtí migranti, uprchlíci, žadatelé o azyl, ale rovněž i „cizí bojovníci“.

„Je jasné, že Evropa toto břímě nemůže nést sama a bude brzy destabilizována, pokud toto břemeno nebude sdíleno na globální úrovni,“ citovala MTI maďarského premiéra. Orbán v této souvislosti vyzval k jednáním „všech významných aktérů mezinárodní politiky“ o „globálním systému kvót“, který by rozdělil migranty do všech zemí.

Migranti jsou podle Orbána oběťmi špatného vládnutí a „chybných mezinárodních politických rozhodnutí“, která vedla k válce, jako je příklad Sýrie. Jsou prý ale také oběťmi špatné evropské politiky a pašeráků lidí.

„Je naší morální povinností dát těmto lidem zpět jejich domovy a jejich země. Nemůže být naším cílem poskytnout jim nový, evropský život. Musíme jim pomoci získat zpět jejich vlastní život v jejich domovech. Abychom toho dosáhli, musíme nastolit mír a vypracovat plán ekonomického rozvoje v jejich domovských zemích.“

Viktor Orbán ve Valném shromáždění OSN

Maďarská vláda mezitím schválila uvolnění 370 milionů forintů (32 milionů Kč) na pomoc nezletilým uprchlíkům, kteří do země přijdou bez doprovodu. Měly by díky nim vzniknout nové ubytovací kapacity.

Více než 6600 migrantů dorazilo během úterý do Maďarska, většinou přes maďarsko-chorvatskou hranici. Hranici z Maďarska do Rakouska od pondělní půlnoci do středečního rána překročilo více než 10 000 běženců, Chorvatskem jich za poslední dva týdny prošlo už přes 88 000.

Počet migrantů procházejících přes Maďarsko a Rakousko dál do západní a severní Evropy nebude s největší pravděpodobností klesat ani v následujících dnech. Neustálý příliv běženců totiž navzdory chladnému a deštivému počasí hlásí také Chorvatsko, kam denně přichází ze Srbska zhruba pět tisíc lidí.