Putin s Obamou v New Yorku: Mluvit mají o Ukrajině a vojenských aktivitách Ruska v Sýrii

Kreml potvrdil pondělní schůzku ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Barackem Obamou. Prezidenti vystoupí příští týden v New Yorku na Valném shromáždění OSN. Řeč padne hlavně na Ukrajinu a vojenské aktivity Ruska v Sýrii. Podle poradkyně syrského prezidenta existuje mezi USA a Ruskem tichá dohoda a řešení konfliktu se blíží.

Video Schůzka Putin-Obama v New Yorku potvrzena
video

Schůzka Putin-Obama v New Yorku potvrzena

„Vzhledem k situaci na Ukrajině a v Sýrii, navzdory našim hlubokým rozdílům v názorech, se prezident (Obama) domnívá, že by bylo nezodpovědné nepokusit se zjistit, zda nemůžeme s Rusy dosáhnout pokroku prostřednictvím angažování se na nejvyšší úrovni,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný americký vládní činitel. Schůzka se podle něj uskuteční na žádost Putina.

Podle Celeste Wallanderovové z prezidentské Rady národní bezpečnosti (NSC) se Obama pokusí zjistit, jak chce Moskva postupovat proti Islámskému státu a jaké jsou cíle její vojenské přítomnosti v Sýrii. „Mluví se o tom hodně, ale teď je čas na to, aby Rusko vneslo do záležitosti jasno a přesně řeklo, jak chce konstruktivně přispět do úsilí mnohonárodní koalice,“ řekla Wallanderová.

Šéf Bílého domu se prý chce zasadit o stažení ruských vojáků z Donbasu

Obama bude podle ní rovněž přesvědčovat Putina, aby Rusko stáhlo do konce roku své vojáky z východu Ukrajiny. Potvrdil to i šéf americké diplomacie John Kerry po schůzce s ukrajinským ministrem obrany Stepanem Poltorakem. Ten tvrdí, že Rusko stále má vojáky na východě země. „Slyšeli jste o tom, že Rusko už nemá žádné jednotky v Doněcku a Luhansku, ale jasné to bude až ve chvíli, kdy uvidíme, že nikdo nestřílí na naše vojáky,“ konstatoval šéf ukrajinské diplomacie.

Barack Obama

Josh Earnest, mluvčí Bílého domu

„Až bude prezident Obama jednat s prezidentem Putinem, tématem číslo jedna bude Ukrajina. A Obama opět využije příležitost k tomu, aby zdůraznil Putinovi nutnost, aby Rusko dodržovalo závazky z minských dohod.“

Josh Earnest, mluvčí Bílého domu

Rusko v poslední době zesílilo svou podporu režimu prezidenta Bašára Asada, který válčí jak s umírněnými povstalci, tak i s radikály. Rusové v současné době staví u syrského přístavu Latákíja nové vojenské základny. Damašek také z Ruska dostává nové zbraně – stíhačky, bezpilotní letouny, tanky i vrtulníky, které rovnou nasazuje do boje.

Moskva se prý chystá zaútočit i bez spolupráce s Washingtonem

Stále větší aktivita Ruska v Sýrii zneklidňuje Spojené státy. Moskva ale tvrdí, že chce pomoci chránit Sýrii a zabránit zhoršení situace v celém regionu. „V médiích je velice mnoho spekulací a drtivá většina z nich nemá nic společného s realitou. Komentovat to by bylo hloupé a kontraproduktivní,“ konstatoval mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ohledně údajné ruské ochoty podniknout nálety na pozice Islámského státu v Sýrii i bez koordinace s Washingtonem.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov už téměř před dvěma týdny vybídl ke koordinaci mezi ruskými a americkými vojáky, aby nedošlo k „nezamýšleným incidentům“ kvůli Sýrii, kde potvrdil přítomnost ruských vojáků.

Sergej Lavrov
Zdroj: Reuters
Autor: Maxim Shemetov

Washington ale prý ještě konkrétní ruské návrhy ke spolupráci nedostal – navíc nechce do společných plánů zapojit Asadovy síly. „Současná americká administrativa chce najít řešení krize. Existuje tichá dohoda mezi USA a Ruskem, jak situaci vyřešit,“ prohlásila Asadova poradkyně Busajna Šaabanová. „Mezinárodní atmosféra směřuje k uvolnění a k řešení syrské krize,“ dodala.

Pro zapojení Asada do řešení krize je nově i Německo či Turecko

„Je třeba mluvit s mnoha aktéry a k nim patří i Asad,“ uvedla německá kancléřka Angela Merkelová na mimořádném summitu EU v Bruselu, který se zabýval uprchlickou krizí. Dalšími hráči, se kterými bude nutné jednat, jsou podle ní Írán a Saúdská Arábie.

Zahájení rozhovorů s Asadem podpořila i rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová, podle níž nemůže být syrský prezident součástí řešení, ale může hrát důležitou roli na cestě k němu. Své odmítavé stanovisko k Damašku zmírnilo také Turecko. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by Asad mohl hrát roli v přechodném období při řešení krize.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Bude Rusko součástí koalice proti Islámskému státu?