Za slova o muslimech a válečné okupaci půjde Le Penová před soud

Kvůli „podněcování k diskriminaci na základě náboženské víry“ se bude před soudem za měsíc zodpovídat šéfka francouzské nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová. Podle žalobců se tohoto činu dopustila před pěti lety výrokem o muslimech.

Marine Le Penová
Zdroj: Reuters Autor: Jean-Paul Pelissier

Le Penová v roce 2010 na jednom shromáždění v Lyonu přirovnala muslimské pouliční modlitebníky k okupaci francouzského území za 2. světové války. Poukázala tak na skutečnost, že muslimové se modlí přímo v ulicích, když jsou mešity plné. V roce 2013 Le Penovou zbavil imunity Evropský parlament, jehož je členkou. Pokud by ji soud shledal vinnou, mohla by jít na rok do vězení, nebo zaplatit pokutu 45 tisíc eur.

Marine Le Penová

Marine Le Penová na mítinku Národní fronty v Lyonu v roce 2010:

„Nejsou to žádné tanky, žádní vojáci, ale přesto je to okupace, která těžce doléhá na místní obyvatele. Je to okupace části území, na něž uplatňují náboženská přikázání.“

Marine Le Penová na mítinku Národní fronty v Lyonu v roce 2010:

Francie byla první zemí v EU, která v roce 2011 zakázala nosit na veřejnosti islámské závoje a šátky zahalující celý obličej. Zakázala paradoxně právě i pouliční modlení.

Národní fronta je známá svými protiimigračními a protiislámskými názory, ale Le Penová se ostře distancovala od antisemitských výroků svého otce a zakladatele Národní fronty Jeana-Marie Le Pena, kterého v čele strany nahradila v roce 2011. Také Le Pena čeká soud za to, že znovu označil plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech za „historické detaily“.