Horko na Korejském poloostrově: KLDR obvinili z kladení min v hraničním pásmu

Jižní Korea obvinila sousední KLDR z umístění min v demilitarizovaném pásmu. Nálože měly minulý týden údajně zmrzačit dva jihokorejské vojáky. Soul nyní pohrozil komunistickému režimu v Pchjongjangu, že na jeho činy tvrdě odpoví.

V rámci odvetných opatření začala Jižní Korea podle agentury AP opět s pomocí tlampačů vysílat přes hranici propagandu proti KLDR. Toto vykřikování sloganů namířených proti Pchjongjangu přitom bylo v zájmu vylepšení vzájemných vztahů zrušeno v roce 2004.

Pokládání min v nárazníkové zóně by bylo porušením příměří, které v roce 1953 ukončilo boje korejské války, řekl jihokorejský generálmajor Ku Hong-mo. „Ostře tento zbabělý čin odsuzujeme,“ dodal. K odsouzení se připojil také úřad Spojených národů, který na dodržování příměří dohlíží, a uvedl, že se pokusí o schůzku se severokorejskou armádou.

Oba vojáci byli v úterý zranění na běžné hlídce v oblasti, která byla předtím od min vyčištěna. Jeden z nich ztratil obě nohy, druhý přišel o jednu nohu, uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany. KLDR se podle něj dopustila „zbabělého aktu provokace“, za nějž „tvrdě zaplatí“.

Jihokorejská armáda střeží hranice s KLDR
Zdroj: ČTK/AP

Jihokorejské ministerstvo uvedlo, že podle jeho přesvědčení severokorejští vojáci tajně překračují hranici a pokládají v zóně miny. Třísky z explozí podle něj pocházely z min v dřevěných bednách, které používá Severní Korea. Pchjongjang na obvinění zatím nereagoval.

Před měsícem jihokorejští vojáci vypálili několik varovných výstřelů na severokorejské vojáky, kteří pronikli do nárazníkové zóny na ostře střežené hranici mezi oběma korejskými státy. Šlo o první podobný incident v letošním roce.

Napětí mezi KLDR a Jižní Koreou se letos vyhrotilo už několikrát. Severní Korea mimo jiné provedla sérii testů balistických raket v reakci na každoročně pořádané společné cvičení jihokorejských a amerických vojáků.