V Rusku ničí dovezené potraviny. Sociální sítě srší vtipem na Putinův účet

V Rusku oficiálně vstoupil v platnost dekret prezidenta Vladimira Putina o povinné likvidaci evropských potravin dopravovaných do země v rozporu s vyhlášeným embargem. Sociální sítě ožily řadou vtipů na účet ruského prezidenta, kterého častují přízvisky „Spalovač sýrů" či „Drtič šunky".

Likvidace dovezeného sýru v ruském Bělgorodu
Zdroj: Reuters

První obětí měla být zásilka údajně dánských rajčat, kterou vyvezli na skládku za Smolenskem. V Orenburgu likvidovali několik tun evropských sýrů, které prý pronikly na ruský trh přes středoasijský Kazachstán. Nad kontrolami ruských skladů i nad likvidací nežádoucího zboží dohlížejí pracovníci obchodní a zemědělské inspekce Rospotrebnadzor a Rosselchoznadzor.

Ničení potravin v ruském Bělgorodu
Zdroj: Reuters

Odpor proti prezidentskému dekretu mezitím v Rusku nebývale sílí. Mnozí ruští komentátoři i poslanci federálního parlamentu jsou přesvědčeni, že potraviny by se likvidovat neměly. Jako lepší řešení se jim jeví distribuce zboží mezi chudými a potřebnými, například mezi obyvatelstvem povstaleckých zón v ukrajinském Donbasu. K internetové petici proti ničení embargovaných potravin se už připojilo čtvrt milionu Rusů. Kreml ale dal najevo, že své nařízení odvolat nehodlá.

Jak navíc informoval list Izvestija, pouhá likvidace zakázaného zboží ruským úřadům nestačí. Agentura Rospotrebnadzor údajně připravuje návrh zákona, který by konzumaci ilegálně dovezených potravin kvalifikoval jako trestný čin. Do médií pronikla i navrhovaná trestní sazba: podle závažnosti provinění by to byla pokuta 120 tisíc rublů (46 tisíc korun), veřejně prospěšné práce v délce 360 hodin, nucené práce po dobu jednoho roku nebo až tříměsíční vězení.

Pro sociální sítě a média se postup úřadů stal i příležitostí ke vtipům, posměškům a parodiím. Ruský prezident Vladimir Putin prý na pozadí ničených potravin získal tituly "Spalovač sýru" a "Drtič šunky", známé obrazy klasiků ruského malířství se dočkaly obměn jako například „Ivan Hrozný zabíjí svůj sýr". Znějí také ironické dotazy, zda se po zakázaném jídle budou ničit i drahé západní vozy vysoce postavených ruských hodnostářů.

Video Komentář Libora Dvořáka k likvidaci západních potravin v Rusku
video

Libor Dvořák: Původcem plánu má být ministr zemědělství Tkačov

"Ještě jednou připomínáme našim čtenářům stanovisko úřadů ohledně toho, proč potraviny nelze využít rozumně, například je rozdat potřebným. Jak říká šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popovová, ničení zakázaných potravin je naprosto logické rozhodnutí, protože takové potraviny představují ohrožení spotřebitele," poznamenal ironicky list Gazeta.ru.