Rakouský úder nacistům: Na espézetkách už nesmí být 18, 420 nebo HH

Vídeň - V Rakousku vstoupila v platnost novela zákona zakazující používání skrytých nacistických kódů na registračních značkách vydaných na přání. K původně zakázaným zkratkám na espézetkách jako SS, NSDAP a HJ, označujících elitní bojovou jednotku nacistů, nacistickou stranu a mládežnickou organizaci Hitlerjugend, tak přibylo například i číslo 420 odkazující na 20. duben, tedy den narozenin nacistického vůdce Adolfa Hitlera.
Rakousko zakázalo SPZ s nacistickými kódy
Zdroj: ČT24

„Pro nacistickou ideologii není v naší společnosti místo. V této oblasti neexistují zdánlivé maličkosti,“ uvedl rakouský ministr dopravy Alois Stöger. Mezi více než třicet nově zakázaných kódů používaných krajně pravicovou scénou patří mimo jiné čísla 18, 88 a 1919, která označují pořadí písmen v abecedě zkracujících jméno Adolfa Hitlera, nacistický pozdrav Heil Hitler či organizaci SS. Z písmenných kombinací se nadále nebude moci používat například FG zastupující slova Führers Geburtstag (vůdcovy narozeniny) nebo WP (white power, bílá síla).

Národní rada rakouského parlamentu novelu zákona schválila v polovině června jednohlasně. Zákon už dříve kromě zjevných extremistických zkratek zakazoval i hanlivé či posměšné kombinace znaků a čísel na SPZ na přání.

Zakázané zkratky se ale netýkají jen neonacistické scény, ale například i radikálních islamistů. Na přání nebude možné napříště na SPZ umístit například IS nebo ISIS, tedy zkratky označující organizaci Islámský stát ovládající rozsáhlé oblasti v Sýrii a Iráku.

Seznam zkratek a kódů vypracoval pro úřady Mauthausenský výbor v Rakousku, který zastupuje vězně bývalého nacistického koncentračního tábora. Výbor bude seznam průběžně aktualizovat.

Opatření namířené proti extremismu se dotkne ale pouze nových SPZ. Ty existující pozbudou své platnosti až za 15 let. Značky s kombinací písmen a čísel vzniklých na přání vlastní v Rakousku v současnosti více než půl milionu lidí.

Vedle dosavadních zakázaných kombinací písmen NSDAP, SS, SA, HJ nebo NS se napříště nebudou smět používat ani kombinace NSKK (NS-Kraftfahrzeugskorps), NSFK (NS-Fliegerkorps), NSD (NS-Studentenbund), NSDBO (NS-Betriebszellenorganisation), DAF (Deutsche Arbeitsfront), BH (Blood & Honour), C18 (Combat 18 – Kampftruppe Adolf Hitler), KKK (Ku-Klux-Klan), ZOG (Zionist occupied government), HH (Heil Hitler), WP (White Power), WPWW (White Pride World Wide) nebo AJAB (All Jews are Bastards).

Z čísel budou zakázány 18 (Adolf Hitler), 28 (Blood & Honour), 828 (Heil Blood & Honour), 74 (Großdeutschland), 84 (Heil dir), 88 (Heil Hitler), H8 (Heil Hitler), 311 (Ku-Klux-Klan), 444 (Deutschland den Deutschen), 19/8 (Sieg Heil), 1919 (SS), 420 (Hitlerovy narozeniny) nebo 1488 (Auf Deutschland – Heil Hitler).