OSN: Sobotní útok na Mariupol byl veden z povstaleckého území

New York – Ať už raketový útok na východoukrajinský Mariupol provedl kdokoli, jeho terčem byli záměrně civilisté, což lze označit za válečný zločin. Na mimořádné schůzi Rady bezpečnosti OSN to prohlásil náměstek generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti Jeffrey Feltman. Uvedl, že podle evropských pozorovatelů byly rakety vypáleny z povstaleckého území.

Sobotní útok na půlmilionový přístav u Azovského moře si vyžádal tři desítky mrtvých a stovku zraněných, z nichž 80 je stále hospitalizováno. Na místo se po útoku dostavila pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), podle ní vše nasvědčuje tomu, že rakety byly vypáleny z míst kontrolovaných separatisty.

„Mariupol leží mimo aktuální bojovou zónu,“ řekl dnes Feltman. „Lze z toho vyvodit, že pachatel, který rakety odpálil, záměrně mířil na civilní obyvatelstvo. To lze považovat za porušení mezinárodního humanitárního práva,“ konstatoval diplomat.

Rusko se pokusilo povstalce z odpovědnosti za krvavý incident očistit. Stálý ruský zástupce ve vídeňském sídle OBSE Andrej Kelin prohlásil, že závěry pozorovatelů na místě útoku byly uspěchané. Řádné vyšetřování ještě nezačalo, došlo podle něj jen ke krátké obhlídce bez použití náležitých vyšetřovacích metod. „Vzhledem k tomu, že existuje mnoho protichůdných informací, nevzbuzují závěry pozorovatelů OBSE důvěru,“ řekl novinářům Kelin. Jeho slova podpořil na schůzi Rady bezpečnosti i ruský delegát Vitalij Čurkin. „Tragédie z posledních dnů Kyjev tradičně zneužívá k šíření hysterie,“ prohlásil. „Zdá se, že tvrzení Ukrajiny o odpovědnosti povstalců byla připravena předem. Kyjev se záměrně vyhýbá politickému dialogu a sází na silové řešení,“ řekl Čurkin.

Ruský diplomat vyzval Ukrajinu k zahájení „inkluzívního politického dialogu“, což je v ruském diplomatickém slovníku označení pro přímé rozhovory mezi ukrajinským vedením a proruskými radikály. Vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko v jednom ze svých nedávných rozhovorů prohlásil, že je o urovnání ochoten jednat pouze s prezidentem Petrem Porošenkem.

Video Východ Ukrajiny zažívá nejtvrdší střety od září
video

Východ Ukrajiny zažívá nejtvrdší střety od září

Podle americké zástupkyně Samanthy Powerové není o ruské odpovědnosti za útok pochyb. „Cíle jsou nové, ale konečný ruský záměr zůstává starý: Získat co nejvíc území a posunout hranici Ruskem kontrolované zóny stále hlouběji do ukrajinského vnitrozemí,“ řekla americká diplomatka.

Mariupolská tragédie podle Feltmana znovu podtrhla naléhavou potřebu dohody. „Chápeme, jak složité je nyní jednat o řešení konfliktu. Snaha o řešení se ale musí okamžitě znásobit,“ konstatoval.