Rusko odpustilo Libyi miliardové dluhy, Putin odletěl na Sardinii za Berlusconim

Tripolis/Řím - Rusko dnes odpustilo Libyi dluh ve výši 4,5 miliardy dolarů, který měl Tripolis vůči Moskvě ještě z období studené války. Výměnou za to Libye podepsala obchodní kontrakty s ruskými společnostmi v hodnotě několika miliard dolarů. Tyto kontrakty byly uzavřeny při návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina, který byl prvním šéfem Kremlu, jenž do této severoafrické země zavítal od roku 1985. Chystají se i zbrojní obchody.

Analytici upozorňují, že libyjský dluh fakticky vznikl v době studené války většinou kvůli sovětským zbrojním dodávkám. Ruský ministr financí Alexej Kudrin oznámil, že bude dluh smazán, jakmile na účty ruských společností přijdou platby za nové kontrakty.
 
Pravděpodobně nejvýznamnější dokument se týká výstavby železniční trati mezi libyjskými městy Syrta a Benghází, která by měla Libyi pomoci s řešením potíží v infrastruktuře. V nejbližších dnech by také obě strany měly podepsat dohodu, na jejímž základě Rusko bude za několik set milionů dolarů modernizovat část libyjského zbrojního arzenálu, jejž dříve Libyi samo prodalo.
 
Podle ruské agentury Interfax Moskva doufá, že bude moci Libyi prodat protiletecké systémy, bojová letadla a vrtulníky a válečné lodi za 2,5 miliardy eur. Agentura Reuters upozorňuje, že se Rusko snaží získat opět postavení globální mocnosti, jaké mělo v sovětských dobách a které ztratilo s rozpadem SSSR. Další dohody se týkají energetiky.
 
Libye rovněž podpořila ruský nápad na vytvoření organizace zemí vyvážejících plyn, která by odpovídala strukturou již existující Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí řekl, že země produkující plyn už připravují konzultace ohledně realizace plánu. Dosud se největší producenti plynu sdružovali v jakémsi neformálním klubu. Proti změně Fóra zemí vyvážejících plyn v pevnou organizaci se stavějí Spojené státy a Evropská unie s tím, že by to znamenalo nebezpečí pro globální energetickou bezpečnost a také by to vytvářelo prostor pro manipulaci s cenami.
 
Z Libye Putin odletěl na Sardinii za Berlusconim
 
Z Libye Putin odcestoval na italský ostrov Sardinie, kde se sešel se staronovým italským premiérem Silviem Berlusconim. Na Sardinii při přistání vyjel z dráhy ruský letoun, který se účastnil požárního cvičení. Italské úřady původně stroj zaměnily za letadlo doprovázející Putina, který na letišti přistál krátce předtím.
 
Berlusconi, který počátkem týdne s převahou zvítězil v parlamentních volbách, pozval dosluhujícího prezidenta a pravděpodobného budoucího ruského premiéra Putina do své vily. Dnes oba plánují společnou večeři a jednání za zavřenými dveřmi. Jejich setkání s novináři se očekává v pátek dopoledne.
 
Předák italské pravice před příletem ruského hosta prohlásil, že se chce podílet na zlepšování vztahů Evropské unie s Ruskem. Podle zahraničních komentářů však nynějším rozhovorům budou dominovat hlavně otázky ekonomické spolupráce obou zemí, především v letectví a energetice. Berlusconi připustil, že by se mohla oživit otázka koupě italské letecké společnosti Alitalia ruskou společností Aeroflot.